- stawka podatku VAT na usługę wycinki drzew na terenie jednostki wojskowej pod ogrodzenie, sklasyfikowane (...)

- stawka podatku VAT na usługę wycinki drzew na terenie jednostki wojskowej pod ogrodzenie, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 02.02.10.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko W(?), przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 stycznia 2009 r. (data wpływu 16 stycznia 2009 r.) oraz pismem z dnia 3 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi ścinania drzew sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex. 02.02.10 ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 7 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi ścinania drzew sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex. 02.02.10. Dnia 16 stycznia 2009 r. wniosek uzupełniono o informacje w zakresie symbolu PKWiU przedmiotowej usługi oraz statusu podatnika podatku VAT, a dnia 3 lutego 2009 r. o pełnomocnictwo i wskazanie ilości zdarzeń przyszłych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego jest wycinka drzew znajdujących się na terenie jednostki wojskowej celem wykonania ogrodzenia. Drewno pochodzące z wycinki stanowi własność użytkownika. W uzupełnieniu stanu sprawy z dnia 14 stycznia 2009 r. Wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i posiada numer identyfikacji podatkowej. Usługi polegające na wycince drzew pod ogrodzenie sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU ex 02.02.10.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do usługi wycinki drzew pod ogrodzenie na terenie jednostki...


Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do poz. 65 załącznika nr 6 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przedmiotowe usługi opodatkowane są 3% stawką podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ww. ustawy. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W myśl natomiast ust. 3 przytoczonego artykułu, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Jak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT jak i w przepisach wykonawczych do ustawy przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. Stosownie do treści art. 41 ust. 2 cyt. ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosowało się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem były towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. W poz. 65 powołanego załącznika nr 6 do ustawy, zawarto sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 02.02.10 ?usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów?. Takie zapisy ustawy podatkowej do ww. usług objętych symbolem PKWiU ex 02.02.10, pozwalały do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosować 3% stawkę podatku VAT. Z dniem 1 maja 2008 r. stosownie do treści powołanego wyżej art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT, wygasło prawo do stosowania takiej stawki podatku na usługi sklasyfikowane pod wskazanym wyżej symbolem.

W okresie do dnia 31 grudnia 2010 r., stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 74, poz. 444 ze zm.) stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5 ustawy zmienianej w art. 1, których przedmiotem są towary wymienione w załączniku do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. W załączniku tym brak usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU ex 02.02.10 odnoszących się do usług związanych z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna.

Natomiast w pozycji 136 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zawierającego wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, wymieniono sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 02.02.10 ?usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów?.


Powołane w ww. załącznikach oznaczenie ?ex?, oznacza, iż obniżona stawka dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Należy jednak wskazać na fakt, iż w myśl § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ? (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.) do celów podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2008 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ? (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Na podstawie jednak § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ? (Dz. U. Nr 207, poz. 1293), obowiązującego od 1 stycznia 2009 r. przedłużono do dnia 31 grudnia 2009 r. stosowanie ? do celów m. in. opodatkowania podatkiem od towarów i usług ? Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż ma nastąpić wycinka drzew znajdujących się na terenie jednostki wojskowej celem wykonania ogrodzenia. Drewno pochodzące z wycinki stanowi własność użytkownika. Zainteresowany wskazał, iż usługi polegające na wycince drzew pod ogrodzenie sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU ex 02.02.10. Ponadto Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i posiada numer identyfikacji podatkowej.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż Wnioskodawca usługę wycinki drzew pod ogrodzenie sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU ex 02.02.10 winien opodatkować 7% stawką podatku VAT. Obowiązek taki wynika bowiem z faktu, iż pozycja 65 załącznika nr 6 do ustawy o podatku od towarów i usług ? skutkująca prawem do 3% stawki podatku VAT dla usług sklasyfikowanych pod ww. symbolem ? utraciła moc z dniem 1 maja 2008 r.. W aktualnym kształcie ustawy o VAT ?usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów? o symbolu PKWiU ex 02.02.10, wymienione zostały w pozycji 136 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, co skutkuje prawem do zastosowania obniżonej 7% stawki podatku od towarów i usług.

Należy zaznaczyć, że odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku udzielono w oparciu o grupowanie statystyczne wskazane przez Wnioskodawcę w uzupełnieniu opisu zdarzenia przyszłego nie odnosząc się do poprawności tej klasyfikacji, i traci ona swą ważność w przypadku zmiany klasyfikacji.

Tut. Organ wyjaśnia, iż nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. Zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji statystycznych ? na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) ? zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, w tym także dla usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych. Tylko w przypadku prawidłowego zaklasyfikowania do właściwego grupowania PKWiU możliwe jest rozstrzygnięcie o zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług danego towaru lub usługi.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika