Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

11.1.2012

Zamiana działek gruntowych. Brak podatnika podatku VAT.

Interpretacja indywidualna sygnatura: ILPP1/443-1314/11-4/MK

Typ dokumentu:Interpretacja indywidualna
Sygnatura:ILPP1/443-1314/11-4/MK
Autor:Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
Słowa kluczowe:dostawa towarów, działki, grunty, podatek od towarów i usług, zamiana
Kategoria:
Istota interpretacji:Zamiana działek gruntowych. Brak podatnika podatku VAT.

Strona 1 z 3
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2011 r. (data wpływu 10 października 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2011 r. (data wpływu 29 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT zamiany działek gruntowych ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT zamiany działek gruntowych. Dnia 29 grudnia 2011 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu stanu fatycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, dokonała zamiany nieruchomości położonych w obrębie B. w granicach działek nr 95 o pow. 0,07 ha, nr 98/4 o pow. 0,0571 ha stanowiących własność gminy Bolesławiec, na nieruchomość położoną w obrębie B. w granicach działki: nr 96/1 o pow. 0,1378 ha stanowiącą własność Wnioskodawczyni. Zainteresowana jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, będącą płatnikiem podatku rolnego. Grunty rolne nabyła przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz posiada je przez okres dłuższy niż 5 lat.

Zamiany dokonano w związku z tym, że działki stanowiące własność gminy oznaczone w ewidencji gruntów jako drogi nie pełniły tej funkcji, przebiegając przez posesję Wnioskodawczyni. Na gruncie w granicach tych działek posadowiony jest ?ganek? budynku mieszkalnego, studnia oraz część budynku gospodarczego, stanowiących własność Zainteresowanej. W zawiązku z tym na wniosek Zainteresowanej (wydzieliła z działki sąsiedniej działkę nr 96/1 z przeznaczeniem pod drogę) dokonano zamiany.

Działki będące przedmiotem zamiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wsi B. przeznaczone są w części na cele zabudowy zagrodowej i mieszkaniowej, w części na cele rolne.

Nieruchomość gruntowa położona w obrębie B., w granicach działki nr 96/1 o pow. 0,1378 stanowiąca własność Wnioskodawczyni została wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę 7.301,00 zł (słownie: siedem tysięcy trzysta jeden złotych), w tym wartość gruntu rolnego na kwotę 1.253,00 zł (słownie: jeden tysiąc dwieście pięćdziesiąt trzy złote), wartość gruntu pod zabudowę zagrodową i mieszkaniową wynosi 6.048,00 zł (słownie: sześć tysięcy czterdzieści osiem złotych).

Od nieruchomości Wnioskodawczyni, przeznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę zagrodową i mieszkaniową został naliczony 23% podatek VAT w wysokości 1.391,04 zł (słownie: jeden tysiąc trzysta dziewięćdziesiąt dwa złote 04/100).

Dnia 29 grudnia 2011 r. Zainteresowana uzupełniła opis stanu faktycznego wskazując, iż:

  1. nie posiadała i nie posiada statusu rolnika ryczałtowego, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku do towarów i usług,
  2. na nieruchomości będącej przedmiotem zamiany, nie prowadziła działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy,
  3. nie dokonuje sprzedaży produktów rolnych pochodzących z przedmiotowej nieruchomości,
  4. nieruchomości otrzymała w darowiźnie po swoich rodzicach,
  5. nie dokonywała wcześniej dostaw nieruchomości gruntowych zarówno o charakterze rolnym jak i przeznaczonym pod zabudowę,
  6. nie planuje w przyszłości sprzedaży kolejnych gruntów,
  7. nieruchomość w momencie zamiany nie była i nie będzie zabudowana.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zamiana gruntu stanowiącego własność osoby fizycznej nie będącej podatnikiem VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z przeznaczeniem gruntu na cele budowlane, czy też w związku z tym, że jest to czynność wykonywana jednorazowo transakcja taka nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, i nie podlega opodatkowaniu...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisów art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)

Towarami w rozumieniu ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynku budowle lub ich części a także grunty (art. 2 pkt 6).

Przeniesienie własności towaru realizowane w oparciu o umowę zamiany stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów.

Co do zasady stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust 1 ustawy ? wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienia od podatku.

Zdaniem Wnioskodawczyni, dostawa przedmiotowych gruntów w drodze umowy zamiany pomiędzy Gminą, a osobą fizyczną, stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług od części gruntów przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane, jednakże na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy może skorzystać ze zwolnienia od tego podatku.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 6
  • 0
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Sprzedaż działek a VAT

    Jestem rolnikiem prowadzącym jednocześnie działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT. Posiadam dwie działki rolne - każda z nich o powierzchni kilku hektarów. (...)

  • Podatek VAT przy sprzedaży działek

    Jestem właścicielem kilku działek rolnych. Chcę sprzedać cztery działki - ale nie w całości tylko połowę każdej z nich. Będzie to jednorazowa sprzedaż, jednej (...)

  • Sprzedaż przez biuro nieruchomości

    Biuro nieruchomości oprócz pośrednictwa w kupnie - sprzedaży zamierza kupować mieszkania, ziemię rolną, działki budowlane od osób niebędących podatnikami VAT. Jak (...)

  • Naliczenie VAT od sprzedaży nieruchomości

    Dana osoba nabyła kilka nieruchomości gruntowych. W cenie tych nieruchomości już był zawarty podatek VAT. Gdyby okazało się, że ta osoba chce odsprzedać część (...)

  • Stawka VAT przy zamianie gruntów

    Gmina regulując stan prawny terenów zamieni grunty będące jej własnością, a przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny: leśny, mieszkaniowo (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane