Czy nieodpłatne przekazanie na podstawie umowy darowizny do Miasta nieruchomości gruntowej niezabudowanej (...)

Czy nieodpłatne przekazanie na podstawie umowy darowizny do Miasta nieruchomości gruntowej niezabudowanej z przeznaczeniem w planie zagospodarowania przestrzennego na ulicę dojazdową, zabudowę mieszkaniową o średniej intensywności zabudowy i zieleń parkową, do której Spółdzielnia nabyła prawo własności w 2006 r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2009 r. (data wpływu 22 czerwca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 sierpnia 2009 r. (data wpływu 11 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny gruntu ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny gruntu. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 5 sierpnia 2009 r. o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca przekazał do Miasta na podstawie umowy darowizny spisanej w formie aktu notarialnego z dnia 27 kwietnia 2009 r. nieruchomości gruntowe niezabudowane o nr działek 2591 i 2510. Na podstawie pisma Urzędu Miejskiego z dnia 2 grudnia 2008 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta dla działki nr 2491 obowiązuje następujące przeznaczenie: ulica dojazdowa, zabudowa mieszkaniowa o średniej intensywności zabudowy i zieleń parkowa, a dla działki nr 2510 ? zabudowa mieszkaniowa o średniej intensywności zabudowy i zieleń parkowa. W związku z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), Spółdzielnia wystąpiła do Urzędu Miasta o podział nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów budynków działki nr 483 i wydzielenie działek budowlanych w celu ustanowienia odrębnych własności dla użytkowników nieruchomości obejmującej budynki jednorodzinne wraz z gruntem. Podział działki nr 483 na 31 mniejszych działek nastąpił w oparciu o decyzję Prezydenta Miasta z dnia 27 grudnia 2006 r. Wcześniej na podstawie aktu notarialnego w dniu 27 października 2006 r. Spółdzielnia nabyła prawo własności do gruntu o nr działki 483, z której wyodrębniono działki niezabudowane nr 2491 i 2510 przekazane nieodpłatnie do Miasta w dniu 27 kwietnia 2009 r. umową darowizny. Spółdzielnia Mieszkaniowa w momencie nabycia prawa własności w roku 2006 do ww. nieruchomości gruntowej nie odliczała podatku VAT, gdyż nabycie wiązało się z przygotowywanym wyodrębnieniem na własność nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi wraz z gruntem, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 są zwolnione od podatku od towarów i usług.

W piśmie uzupełniającym z dnia 5 sierpnia 2009 r. Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, iż ww. nieruchomości gruntowe niezabudowane oznaczone są nr: 2491 i 2510.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne przekazanie na podstawie umowy darowizny do Miasta nieruchomości gruntowej niezabudowanej z przeznaczeniem w planie zagospodarowania przestrzennego na ulicę dojazdową, zabudowę mieszkaniową o średniej intensywności zabudowy i zieleń parkową, do której Wnioskodawca nabył prawo własności w roku 2006 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie umowy sprzedaży prawa własności spisanej aktem notarialnym w dniu 27 października 2006 r. Spółdzielnia nabyła na własność grunty oznaczone nr działki 483 zabudowanej domami jednorodzinnymi. Wcześniej ww. grunty Wnioskodawca posiadał w wieczystym użytkowaniu. W wyniku podziału działki nr 483 decyzją Prezydenta Miasta z dnia 27 grudnia 2006 r. wyodrębniono działki zabudowane domami jednorodzinnymi w celu przeniesienia ich na odrębną własność na rzecz użytkowników i działki niezabudowane nr 2491 i 2510 z przeznaczeniem w planie zagospodarowania przestrzennego na ulicę dojazdową, zabudowę mieszkaniową i zieleń parkową. Spółdzielnia nabywając w roku 2006 prawo własności do działki nr 483 nie odliczała podatku VAT. Działka zabudowana jest domami jednorodzinnymi od 4 stycznia 1982 r. Wnioskodawca przeprowadził podział nieruchomości gruntowej w celu przeniesienia na odrębną własność nieruchomości na rzecz obecnych użytkowników domów jednorodzinnych.

Zdaniem Spółdzielni nieodpłatne przekazanie do Miasta działek nr 2491 i 2510 na podstawie umowy darowizny z dnia 27 kwietnia 2009 r. nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku VAT, ponieważ Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu prawa własności działki nr 483 zabudowanej domami jednorodzinnymi, z której w wyniku podziału wydzielono ww. działki niezabudowane, gdyż nabycie prawa będzie związane ze sprzedażą zwolnioną wg art. 43 ust. 1 pkt 10. W myśl art. 7 nie jest dostawą towarów przekazanie nieodpłatne jeżeli nie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez dostawę towarów rozumie się również, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tej nieruchomości i tym samym nie została wypełniona jedna z przesłanek wynikających z dyspozycji przepisów art. 7 ust. 2 pkt 2.

Zatem w świetle powyższego, przekazanie nieruchomości w formie darowizny, w sytuacji, gdy z nabyciem towaru stanowiącego przedmiot darowizny nie wiązało się prawo do odliczenia podatku naliczonego jest wyłączone poza zakres przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Reasumując, nieodpłatne przekazanie na podstawie umowy darowizny do Miasta Konin nieruchomości gruntowej niezabudowanej z przeznaczeniem w planie zagospodarowania przestrzennego na ulicę dojazdową, zabudowę mieszkaniową o średniej intensywności zabudowy i zieleń parkową, do której Spółdzielnia nabyła prawo własności w roku 2006 nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika