W którym momencie należy wykazać przychód z działalności gospodarczej za wykonane świadczenia, (...)

W którym momencie należy wykazać przychód z działalności gospodarczej za wykonane świadczenia, po wystawieniu faktury w miesiącu następującym po miesiącu, w którym wykonano usługę?

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r, poz. 60)- w odpowiedzi na wniosek z dnia 21.03.2005 roku w sprawie udzielenia informacji podatkowej w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Raciborzu stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, dotyczące momentu powstania przychodu przy świadczeniu usług zdrowotnych na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 21.03.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu wpłynął wniosek o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że stosownie do swojej właściwości- naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielać pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Stosownie do art.14a § 4 przywołanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o którym mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej, która świadczy usługi pielęgniarskie na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Podstawą świadczeń pielęgniarskich finansowanych przez Fundusz jest umowa o udzielanie świadczeń pielęgniarskich, zawarta 12.01.2005 r. pomiędzy NFZ a świadczeniodawcą. Rozliczenia dokonywane są w oparciu o zestawienia zrealizowanych świadczeń za okresy miesięczne. Przytaczając treść umowy, wnioskodawca wskazuje, że ? wypłata należności za wykonane świadczenia nastąpi w terminie do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, po dostarczeniu przez świadczeniodawcę do 10 dnia miesiąca prawidłowo sporządzonych raportów statystycznych, sprawozdań oraz rachunku (....)?.

Wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów dotyczy momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej za wykonane usługi pielęgniarskie - jeżeli świadczeniodawca wystawia rachunek w miesiącu następującym po miesiącu, w którym udzielono świadczeń zdrowotnych.

Stanowisko podatnika. Kwota wynikająca z rachunku wystawionego przez świadczeniodawcę w miesiącu następującym po miesiącu, w którym udzielono świadczeń, stanowi przychód tego następnego miesiąca.

Ocena stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.), za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust.1c przywołanej ustawy- za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się z zastrzeżeniem ust.1e- 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia ? w pozostałych przypadkach.

Tak więc, zgodnie z art. 14 ust.1 c pkt 2 ww. ustawy, momentem powstania przychodu z tytułu wykonania świadczeń będzie ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.

Powyższe unormowanie ma zastosowanie również w sytuacji wystawienia przez świadczeniodawcę na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia ? faktury (rachunku) - w miesiącu następującym po miesiącu, w którym udzielono świadczeń zdrowotnych.

Jeśli więc świadczeniodawca obciąży NFZ fakturą (rachunkiem)- za usługi wykonane w miesiącu poprzednim, to przychód u świadczeniodawcy powstanie w ostatnim dniu miesiąca, w którym usługi wykonano.

W tym stanie prawnym, oraz stanie faktycznym przedstawionym przez wnioskującą- stanowisko podatniczki, iż rachunek wystawiony zgodnie z umową w następnym miesiącu - stanowić będzie przychód następnego miesiąca, jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach: Izba Skarbowa w Katowicach- Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku Białej: 43-300 BIELSKO-BIAŁA, ul. Traugutta 2a, w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika