Spółka zajmuje się działalnością w zakresie opróżniania szamb i usługami w zakresie działalności (...)

Spółka zajmuje się działalnością w zakresie opróżniania szamb i usługami w zakresie działalności sanitarnej i pokrewnej. Czy za datę powstania przychodu należnego należy przyjmować wynikający z faktury termin płatności czy też można przyjąć datę wystawienia faktury.W jaki sposób należy przyporządkować koszty uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan usługi zakwalifikowane przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi jako: - PKW i U 90.01.12 -00.00 Usługi w zakresie opróżniania i czyszczenia szamb i dołów gnilnych- PKW i U 90.03. Działalność sanitarna i pokrewna

W ocenie Pana wykonując taki rodzaj działalności do przychodów uzyskanych ze świadczenia ww. usług winny mieć zastosowanie przepisy art.14 ust.1g pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) ,które mówią, że w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów - za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Porady prawne

Stosownie do przepisów art.14 ust.1g pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w przypadku rozliczeń z tytułu:1) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,2) świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet ) lub kart, w tym telefonicznych,3) usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów- za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.Wobec powyższego, w odniesieniu do usług zakwalifikowanych jako 'Usługi w zakresie opróżniania i czyszczenia szamb i dołów gnilnych ' - symbol PKWiU 90.01.12-00 należy stosować zasadę wyrażoną w art. 14 ust.1g pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Natomiast w odniesieniu do usług zakwalifikowanych jako 'Działalność sanitarna i pokrewna' zakwalifikowana do symbolu PKWiU 90.03 powołane wyżej przepisy nie mają zastosowania ponieważ ten rodzaj działalności nie został wyszczególniony w art. 14 ust.1g pkt 3. Przychody osiągane ze świadczenia usług zakwalifikowanych jako 'Działalność sanitarna pokrewna' winny być rozliczane na dotychczasowych zasadach zgodnie z art. 14 ust.1 c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj:- Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.1, uważa się z zastrzeżeniem ust.1e - 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.Z takiego rozgraniczenia przychodów wynikają zmiany dotyczące księgowania kosztów uzyskania przychodów w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Według art.22 ust. 5 ustawy u podatników prowadzących księgi rachunkowe(handlowe)koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że zarachowanie ich nie było możliwe ; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.Wyżej przytoczony przepis art.22 ust 5 ustawy wskazuje na obowiązek rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, którego koszty dotyczą.

Koszty uzyskania przychodów, ze względu na ich rodzaj mogą dotyczyć roku podatkowego w dwojaki sposób, a mianowicie:#61607; koszty, które można przypisać do przychodów danego roku podatkowego, lecz których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu uzyskanego przez podatnika; będą to na przykład koszty amortyzacji, remontów podatek od nieruchomości, wynagrodzenie wraz z pochodnymi ,opłaty stałe, w tym dotyczące usług bankowych itp. - tego rodzaju koszty, dotyczące bieżącego funkcjonowania, należy zaliczać do miesiąca, którego dotyczą bądź, w którym je poniesiono#61607; koszty, które w sposób bezpośredni można przypisać do określonego przychodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym; do tej grupy zaliczyć można koszty zakupu surowców do produkcji, koszty zakupu towarów handlowych, nabycie udziałów i akcji czy innych papierów wartościowych, a także zakup energii w celu dalszej odsprzedaży - biorąc pod uwagę cytowany wyżej przepis art.14 ust.1g pkt3 ustawy, tego rodzaju koszty powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów miesiąca, w którym powstanie przychód należny, przy czym za datę powstania przychodu uważa się termin płatności wynikający z faktury, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że poniesione wydatki, które można powiązać z przychodami należnymi podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu w dacie osiągnięcia przychodu. Tym samym wydatki, które zostały poniesione w grudniu 2004 r., a które wiążą się z przychodami należnymi z tytułu usług w zakresie opróżniania szamb osiągniętymi w 2005 r. powinny podlegać zakwalifikowaniu do kosztów podatkowych w dacie wystąpienia przychodu a więc w 2005 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika