Jak będzie opodatkowane odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych (...)

Jak będzie opodatkowane odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przez osobę fizyczną, jeśli Wnioskodawca nie występuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14.08.2008 r. (data wpływu 05.09.2008 r.) oraz w piśmie z dnia 25.11.2008 r. (data nadania 26.11.2008 r., data wpływu 28.11.2008 r.) uzupełniające wezwanie Nr IPPB2/415-1291/08-2/JK z dnia 18.11.2008 r. (data nadania 18.11.2008 r., data dostarczenia 20.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości pod budowę południowej obwodnicy W. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości pod budowę południowej obwodnicy W. .

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik nabył nieruchomość na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego o przysądzeniu własności nieruchomości z dnia 12 marca 2008 r. Nieruchomość obejmuje dwie działki inwestycyjne. Jedna z nich jest gruntem niezabudowanym przeznaczonym na cele budowlane, druga jest zabudowana budynkiem usługowym wybudowanym w roku 1980 oraz rozbudowywanym do roku 2002. Podatnik nabył nieruchomość na cele prywatne z zamiarem wybudowania domu i zamieszkania w nim.

W dniu 23 kwietnia 2008 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystosowała do Podatnika ofertę nabycia nieruchomości w drodze umowy na rzecz Skarbu Państwa na potrzeby budowy południowej obwodnicy W.. Podatnik został pouczony, że w przypadku gdy nie zdecyduje się na sprzedaż nieruchomość, Wojewoda ... że względu na ważny interes publiczny, będzie musiał rozpocząć postępowanie wywłaszczeniowe, w trybie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2003 o szczególnych zasadach postępowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 721 ze zm.). Podatnik został zmuszony do zmiany swoich planów i zbycia nieruchomości będącej przedmiotem zapytania. Podatnik nie jest właścicielem innych nieruchomości. Zamieszkuje w domu będącym własnością żony, z którą pozostaje w ustroju rozdzielności majątkowej. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod nazwą T?..

Pismem z dnia 18.11.2008 r. Nr IPPB2/415-1291/08-2/JK tut. Organ wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie przedmiotowego wniosku poprzez :

  • doprecyzowanie stanu faktycznego, poprzez wskazanie ceny nabycia oraz ceny sprzedaży przedmiotowej nieruchomości,
  • przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego w związku z zadanym pytaniem.

Pismem z dnia 25.11.2008 r. (data wpływu 28.11.2008 r.) Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek informując, iż działka nr 6/2 została zakupiona za cenę 162.000,00 zł, zaś działka nr .../4 za cenę 133.845,00 zł. Cena sprzedaży nie jest znana Wnioskodawcy. Z uwagi na to, iż Wnioskodawca nie zgodził się na sprzedaż tej nieruchomości bez zapłaty podatku VAT przez GDDKiA sprawa trafiła do Wojewody ...... Tym samym Wnioskodawca nie jest w stanie odpowiedzieć, na jaką kwotę zostanie ona wyceniona.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jak będzie opodatkowane odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przez osobę fizyczną, jeśli Wnioskodawca nie występuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawcy odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przez Wnioskodawcę jako osobę fizyczną będzie opodatkowane podatkiem dochodowym jako źródło przychodu wynikające z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości. Jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej oraz zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, to zgodnie z art. 30e ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? od dochodu uzyskanego z odpłatnego nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ? podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia nieruchomości, a poniesionymi kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d ustawy.

Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć między innymi cenę nabycia, prowizję od wcześniejszego nabycia, udokumentowane koszty wytworzenia, opłaty administracyjne, notarialne związane z zakupem a także nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości poniesione w trakcie jej posiadania. Obowiązek podatkowy powstaje w dacie zawarcie umowy a obliczony podatek płatny jest w terminie składania zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie ? na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ? nie łączy się z pozostałymi dochodami.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.

j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z treści zacytowanego przepisu jednoznacznie wynika zasada powszechności opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwolnione z opodatkowania są przychody z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości nabył jej własność w okresie dwóch lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50 % od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Jak wynika z powyższego zwolnienie nie będzie przysługiwać, gdy powyższe warunki dotyczące okresu sprzedaży oraz ceny nabycia będą spełnione łącznie. W przypadku, gdy spełniony będzie tylko jeden z nich albo żaden z nich, wówczas zwolnienie będzie podatnikowi przysługiwało.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 12 marca 2008 r. o przysądzeniu własności nieruchomości. Ponieważ Wnioskodawca nie zgodził się na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości bez zapłaty podatku VAT przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w związku z czym Wojewoda ... ze względu na ważny interes publiczny rozpoczął postępowanie wywłaszczeniowe, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach postępowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 721 ze zm.). Wnioskodawca podał ceny nabycia działek, natomiast nie jest w stanie podać kwoty na jaką przedmiotowa nieruchomość zostanie wyceniona.

A zatem podkreślić należy, że nie będzie spełniony jeden z warunków wyłączający ze zwolnienia przedmiotowego, ponieważ Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość na własność w okresie dwóch lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego.

Biorąc zatem powyższe pod uwagę należy uznać, że przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego pod warunkiem, że nie zostanie spełniony drugi warunek, dotyczący ceny, wyłączający zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika