Skorzystanie z ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Skorzystanie z ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 29.07.2010 r. (data wpływu 02.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.08.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 18 lutego 2004 r. została zawarta umowa o sprawowanie opieki zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 1983 r. Nr 45, poz. 207) pod względem formalnym pomiędzy Wnioskodawczynią a spadkodawcą Ireną J. w obecności Prezydenta Miasta. W wyniku zawartej umowy o sprawowanie opieki w ciągu tygodnia, tj. 24 lutego 2004 r. sporządzono testament przed notariuszem Joanną S. Na mocy testamentu Wnioskodawczyni została powołana do całego spadku, w skład którego wchodzi spółdzielczy własnościowy lokal o powierzchni 31,47 m2. Spadkodawczyni Irena J. zmarła dnia 17 marca 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn tj. art. 16 ust. 1 pkt 3 Wnioskodawczyni może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w sytuacji, gdy umowa o sprawowanie opieki była zawarta w 2004 r. zgodnie z obowiązującą wtedy ustawą o podatku od spadków i darowizn...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Według Wnioskodawczyni, może ona skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Wnioskodawczyni uważa, iż kwestie formalne przy podpisaniu umowy ? wymagane przy skorzystaniu z ulgi podatkowej od spadków i darowizn obowiązują tylko te umowy, które zostały zawarte po 1 stycznia 2007 r., gdyż nowelizacja ustawy jaką wtedy wprowadzono, nie nakłada obowiązku przepisywania starych obowiązujących umów według nowych zasad formalnych.

Wnioskodawczyni jako opiekunka oraz jej podopieczna nie wiedziały o nowej ustawie, która weszła w życie w roku 2007. Zdaniem Wnioskodawczyni nie musiały wiedzieć, jak ustawa się zmieniła i co dokładnie w niej zmieniono. Dla Wnioskodawczyni najważniejsze było, aby opiekę nad osoba samotną sprawować jak najlepiej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 18 lutego 2004 r. została zawarta umowa o sprawowanie opieki zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 1983 r. Nr 45, poz. 207) pod względem formalnym pomiędzy Wnioskodawczynią a spadkodawcą w obecności Prezydenta Miasta. W wyniku zawartej umowy o sprawowanie opieki w ciągu tygodnia, tj. 24 lutego 2004 r. sporządzono testament przed notariuszem. Na mocy testamentu Wnioskodawczyni została powołana do całego spadku, w skład którego wchodzi spółdzielczy własnościowy lokal o powierzchni 31,47 m2. Spadkodawczyni zmarła dnia 17 marca 2010 r.

Należy wskazać, że spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami). W myśl art. 922 § 1 tej ustawy przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób.

Zgodnie z art. 924 ww. ustawy, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast stosownie do przepisu art. 925 tej ustawy spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Prawomocne postanowienie sądu ma natomiast charakter deklaratoryjny i stwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

Z uwagi na fakt, iż spadkodawczyni zmarła w dniu 17 marca 2010 r. , w przedmiotowej sprawie znajdą zastosowanie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia 2007 r.

Ustawodawca w przepisach intertemporalnych ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629 ze zm.) nie przedłużył okresu stosowania ulgi z art. 16 ust. 1 pkt 3, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. W związku z powyższym, nabycie własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie, po 1 stycznia 2007 r., przez osoby zaliczone do III grupy podatkowej, w przypadku gdy umowa o sprawowanie opieki nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą nie została zawarta w formie szczególnej (z podpisem notarialnie poświadczonym), mimo iż osoby te sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy lub od jej poświadczenia do dnia śmierci spadkodawcy nie upłynęły dwa lata, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na zasadach ogólnych.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie:

  1. w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
  2. w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
  3. w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza
  • nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

    W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Stosownie do zapisu art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn ulga, o której mowa w ust. 1 przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

  1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  3. nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego ;
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  5. będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:
    1. od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego ? jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zwarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,
    2. od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku ? jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.


Przepisy dotyczące ulg w prawie podatkowym są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego też wykładnia przepisów je ustanawiających musi być wykładnią ścisłą i obwarowania dotyczące zastosowania ulgi nie mogą być poprzez interpretację rozszerzane.

Biorąc pod uwagę zapis art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni nie może skorzystać z ulgi, o której mowa w tym przepisie, ponieważ nie został spełniony warunek sprawowania opieki nad spadkodawcą przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza. Należy wskazać, iż Wnioskodawczyni mogłaby skorzystać z ww. ulgi wyłącznie w sytuacji, gdyby sprawowała opiekę nad wymagającej takiej opieki spadkodawczynią, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika