CIT - w zakresie konsekwencji podatkowych umorzenia udziałów

CIT - w zakresie konsekwencji podatkowych umorzenia udziałów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07.07.2010r. (data wpływu 16.07.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych umorzenia udziałów - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16.07.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych umorzenia udziałów .

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, która jest spółką akcyjną, obejmie udziały w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki zależnej) jako jeden z jej udziałowców i będzie posiadać w spółce zależnej powyżej 10 (dziesięć) procent w kapitale zakładowym spółki zależnej. Oba podmioty mają lub będą mieć siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a wnioskodawczyni podlega i będzie podlegać w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Po powstaniu spółki zależnej Wnioskodawczyni rozważa hipotetyczną możliwość ziszczenia się dwóch alternatywnych zdarzeń przyszłych:

  1. może w przyszłości dojść do umorzenia za wynagrodzeniem części udziałów Wnioskodawczyni w spółce zależnej. Po umorzeniu części udziałów Wnioskodawczyni będzie nadal posiadać w spółce zależnej udziały reprezentujące ponad 10 (dziesięć) procent kapitału zakładowego spółki zależnej przez okres co najmniej 2 lat od dnia uzyskania przychodu z tytułu umorzenia, a spółka zależna nie zostanie w tym okresie zlikwidowana.
  2. spółka zależna może w przyszłości objąć w spółce-Wnioskodawczyni akcje, co do których może zostać powzięta - w dalszej przyszłości - decyzja o ich umorzeniu bez wynagrodzenia, za zgodą spółki zależnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy według zdarzenia przyszłego nr 1: wynagrodzenie otrzymane przez Wnioskodawczynię z tytułu umorzenia jej udziałów za wynagrodzeniem w spółce zależnej - będzie zwolnione od opodatkowania u Wnioskodawczyni...
  2. Czy według zdarzenia przyszłego nr 2: umorzenie bez wynagrodzenia akcji należących do spółki zależnej w kapitale zakładowym Wnioskodawczyni powoduje - dla Wnioskodawczyni jako podatnika - powstanie przychodu podatkowego...
  3. Czy według zdarzenia przyszłego nr 2: umorzenie bez wynagrodzenia akcji należących do spółki zależnej w kapitale zakładowym Wnioskodawczyni powoduje - dla Wnioskodawczyni jako płatnika obowiązek odprowadzenia podatku z tytułu uzyskania przez pozostałych akcjonariuszy Wnioskodawczyni przychodu z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej ...

Stanowisko Spółki.

Ad. 1.

Przychód opisany w pytaniu nr 1 będzie u Wnioskodawczyni zwolniony od opodatkowania. Zgodnie z art. 22 ust. 4 - 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2005r. Nr 183, poz. 1538 ze zm.), zwalnia się od podatku dochodowego przychód Wnioskodawczyni (jako spółki akcyjnej) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. spółka zależna wypłacająca ten przychód jest podatnikiem podatku dochodowego i ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. Wnioskodawczyni jako uzyskująca ten przychód jest spółką podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. Wnioskodawczyni posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale spółki zależnej wypłacającej ten przychód,
  4. faktycznym odbiorcą przychodu jest Wnioskodawczyni, ponadto warunkiem udzielenia zwolnienia jest, aby Wnioskodawczyni posiadała - przed dniem uzyskania w/w przychodu - nie mniej niż 10 (dziesięć) % udziałów kapitału zakładowego w spółce zależnej, nieprzerwanie przez okres 2 lat. Warunek ten uważa się za spełniony również w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania przez Wnioskodawczynię udziałów w spółce zależnej w w/w wysokości upływa po dniu uzyskania tego przychodu. W przypadku niedotrzymania obowiązku posiadania udziałów w w/w wysokości nieprzerwanie przez okres dwóch lat po dniu uzyskania tego przychodu Wnioskodawczyni traci zwolnienie i jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od uzyskanego przychodu w wysokości 19% przychodu do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 1 w/cyt. ustawy przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest przychód z tytułu umorzenia udziałów oraz podlega on zwolnieniu pod warunkiem spełnienia przesłanek w/cyt art. 22 ust. 4-5 ustawy. Ponieważ opis zdarzenia przyszłego odpowiada w/w przesłankom, w związku z tym należy uznać, iż według opisanego zdarzenia przyszłego przychód Wnioskodawczyni bodzie wolny od podatku.

Ad. 2.

Zdarzenie opisane w pytaniu nr 2 nie spowoduje powstania dla Wnioskodawczyni przychodu podatkowego do opodatkowania. Z tytułu w/cyt. umorzenia bez wynagrodzenia - należących do spółki zależnej akcji Wnioskodawczyni, Wnioskodawczyni nie uzyskuje żadnego faktycznego przysporzenia majątkowego mającego konkretny wymiar finansowy z tytułu umarzanych przez spółkę zależną- bez wynagrodzenia akcji Wnioskodawczyni w jej kapitale zakładowym. Umorzenie takie może powodować po stronie spółki zależnej stratę majątkową polegającą na unicestwieniu jej praw, korelatem tej straty po stronie spółki zależnej nie jest jednak wystąpienie przysporzenia po stronie Wnioskodawczyni, gdyż takowe przysporzenie nie wystąpi.

Podobnie piśmiennictwo, np. ?Dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych związany z umorzeniem udziałów powstaje wyłącznie u podatnika - udziałowca (akcjonariusza), którego udziały (akcje) są umarzane w przypadku, gdy umorzenie to jest dokonywane za wynagrodzeniem. W przypadku braku wynagrodzenia dochód nie występuje, gdyż w komentowanym przepisie jest mowa wyłącznie o dochodzie ?faktycznie uzyskanym?.

Ad. 3.

Zdarzenie opisane w pytaniu nr 3 nie spowoduje powstania dla Wnioskodawczyni obowiązku płatnika co do uzyskania przez pozostałych (innych niż spółka zależna) akcjonariuszy przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Z tytułu takiego umorzenia akcji bez wynagrodzenia przez jednego z akcjonariuszy pozostali akcjonariusze nie uzyskują żadnego konkretnego przysporzenia majątkowego rozumianego jako dochód faktycznie uzyskany z tego udziału (art. 10 ustawy in fine). Opodatkowanie takiego zdarzenia u pozostałych akcjonariuszy - jako dochodu hipotetycznego - musiałoby mieć wyraźną podstawę w ustawie (np. jak w art. 10 ust. 1 pkt 4 lub pkt 8 ustawy której w obecnym stanie prawnym brak.

Podobnie piśmiennictwo:

?Umorzenie udziałów, niezależnie, czy dokonywane jest za wynagrodzeniem, czy też bez wynagrodzenia, nie wywołuje skutków podatkowych dla udziałowców pozostających w spółce, których udziały nie podlegają umorzeniu. Dla sytuacji podatkowej udziałowców (akcjonariuszy) pozostających w spółce nie ma również znaczenia, czy w związku z umorzeniem udziałów (akcji) dochodzi do obniżenia kapitału zakładowego. W szczególności w sytuacji umorzenia, gdy nie następuje obniżenie kapitału zakładowego spółki i wobec tego wartość udziałów (akcji) pozostających w spółce zwiększa się, udziałowcy (akcjonariusze) pozostający w spółce nie uzyskują na tej podstawie dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.?

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika