Zasada gwarancyjna kapitału zakładowego spółki

Pytanie:

"Czy można przeznaczyć kapitał zakładowy na np. zakup pieczątek, komputer, opłaty sądowe i notarialne ponoszone przy założeniu spółki? Czy obowiązkowo kapitał wniesiony przez wspólników musi być wpłacony na rachunek bankowy spółki czy może być wpłacony przez wspólników do kasy? "

Odpowiedź prawnika: Zasada gwarancyjna kapitału zakładowego spółki

Niestety nie. Kapitał zakładowy spółki to tzw. podstawowy składnik majątku spółki - czysty (stały) majątek spółki. Kapitał zakładowy pełni funkcję gospodarczą, prawną i gwarancyjną.

Wyrazem funkcji gospodarczej jest zasada oznaczenia jago wysokości, całkowitej wpłaty oraz nienaruszalności kapitału zakładowego. Prawna funkcja kapitału zakładowego spółki z o.o. polega na tym, że kapitał ten jest podstawą uczestnictwa wspólnika w spółce natomiast funkcja gwarancyjna wskazuje, iż kapitał zakładowy zabezpieczenia roszczenia wierzycieli spółki, jako że ona sama odpowiada za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę.

Kapitał zakładowy musi być wpłacony na rachunek bankowy spółki, jest to bowiem element niezbędny dla dokonania rejestracji spółki.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika