Zasada gwarancyjna kapitału zakładowego spółki

Pytanie:

Czy można przeznaczyć kapitał zakładowy na np. zakup pieczątek, komputer, opłaty sądowe i notarialne ponoszone przy założeniu spółki? Czy obowiązkowo kapitał wniesiony przez wspólników musi być wpłacony na rachunek bankowy spółki czy może być wpłacony przez wspólników do kasy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Niestety nie. Kapitał zakładowy spółki to tzw. podstawowy składnik majątku spółki - czysty (stały) majątek spółki. Kapitał zakładowy pełni funkcję gospodarczą, prawną i gwarancyjną.

Wyrazem funkcji gospodarczej jest zasada oznaczenia jago wysokości, całkowitej wpłaty oraz nienaruszalności kapitału zakładowego. Prawna funkcja kapitału zakładowego spółki z o.o. polega na tym, że kapitał ten jest podstawą uczestnictwa wspólnika w spółce natomiast funkcja gwarancyjna wskazuje, iż kapitał zakładowy zabezpieczenia roszczenia wierzycieli spółki, jako że ona sama odpowiada za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę.

Kapitał zakładowy musi być wpłacony na rachunek bankowy spółki, jest to bowiem element niezbędny dla dokonania rejestracji spółki.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: