Z przedstawionych przez Spółkę okoliczności oraz analizy przepisów ustawy o podatku od towarów (...)

Z przedstawionych przez Spółkę okoliczności oraz analizy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż będzie ona spełniać ona wymogi art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i nie występują przesłanki wyłączające zwolnienie, o których mowa w powyższym artykule. Zatem dalsza odprzedaż lokalu mieszkalnego, dokonywana w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2008 r. (data wpływu 29.08.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od sprzedaży lokalu - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29.08.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od sprzedaży lokalu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka wiosną bieżącego roku zakupiła od developera lokal mieszkalny z przeznaczeniem do wynajmu na cele mieszkaniowe. Lokal miał służyć działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT, w związku z tym Spółka nie odliczyła VAT z faktur dokumentujących zakup. Zakupiony lokal był w stanie surowym i nie mógł być oddany do użytkowania, ponieważ wymagał wykończenia. W księgach rachunkowych Spółki lokal został zaewidencjonowany jako inwestycja rozpoczęta. Prace wykończeniowe trwają w dalszym ciągu. Z faktur dokumentujących koszty wykończenia lokalu Spółka również nie odliczała VAT.

W ostatnim okresie Spółka postanowiła jednak zmienić przeznaczenie lokalu i dokonać w najbliższym okresie jego sprzedaży, bez wcześniejszego wprowadzenia do lokalu jakiegokolwiek użytkownika. Kupujący zamierza wykorzystywać nabyty lokal na cele mieszkaniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Spółka powinna dokonać sprzedaży lokalu ze stawkę VAT 7%, czy jako zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego, z wyjątkiem obiektów które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy. Definicja ?pierwszego zasiedlenia? zawarta została w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, według której przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie obiektu mieszkalnego pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W opisanym stanie faktycznym, zdaniem Spółki, nastąpiło wydanie lokalu mieszkalnego pierwszemu nabywcy - Spółce w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. Oznacza to zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT zamierzonej przez Spółkę sprzedaży przedmiotowego lokalu. Bez znaczenia dla ustalenia zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży jest fakt, że obiekt nie został w Spółce oddany do użytkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy. Przy czym, zarówno towary jak i usługi dla potrzeb podatku od towarów i usług są identyfikowane w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej, na co wskazują uregulowania art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 6 ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Pod pojęciem ?obiekt budownictwa mieszkaniowego?, w myśl art. 2 pkt 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Natomiast pojęcie ?pierwszego zasiedlenia? zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ustawy, przez które rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jak wynika z powyższych przepisów zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży części obiektów budownictwa mieszkaniowego, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Z informacji przedstawionych przez Spółkę wynika, iż transakcja dostawy na jej rzecz lokalu mieszkalnego przez dewelopera spełnia wszystkie przesłanki definicji pierwszego zasiedlenia. Stanowi ona bowiem dostawę obiektu budownictwa mieszkaniowego, a poprzez jego sprzedaż przez dewelopera Spółka stanie się pierwszym nabywcą przedmiotowego lokalu. Nastąpiło również wydanie nabytego lokalu mieszkalnego. Ponadto nabycie lokalu od dewelopera nastąpi w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu (dostawa przedmiotowego lokalu). Lokal mieszkalny, który Spółka zakupiła jest lokalem samodzielnym, co oznacza, że Spółka w wyniku transakcji zakupu przedmiotowego lokalu mieszkalnego stała się jego właścicielem.

Z przedstawionych przez Spółkę okoliczności oraz analizy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż będzie ona spełniać ona wymogi art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i nie występują przesłanki wyłączające zwolnienie, o których mowa w powyższym artykule. Zatem dalsza odprzedaż lokalu mieszkalnego, dokonywana w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika