Pomiędzy Wnioskodawcą a Politechniką została zawarta umowa na dostawę drukarki wraz z oprogramowaniem (...)

Pomiędzy Wnioskodawcą a Politechniką została zawarta umowa na dostawę drukarki wraz z oprogramowaniem i zestawem akcesoriów oraz pakietem startowym zawierającym narzędzia i materiały eksploatacyjne do jej obsługi (całość stanowi kompletny zestaw dostarczany wraz z drukarką). Na podstawie tej umowy, Politechnika wystosowała do firmy Wnioskodawcy pismo przewodnie wraz z zamówieniem oraz zaświadczeniem z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W liście przewodnim Politechnika określiła stawkę podatku VAT 0%. Na powyższą okoliczność Uczelnia załączyła stosowne zaświadczenie.Reasumując, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe w konfrontacji z powołanymi przepisami podatkowymi prowadzi do wniosku, iż spełnione są przesłanki warunkujące możliwość zastosowania stawki podatku VAT 0% do przedmiotowej sprzedaży.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.12.2008 r. (data wpływu 15.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT właściwej do sprzedaży drukarki - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 15.12.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT właściwej do sprzedaży drukarki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 04.12.2008 r. pomiędzy Sp. J. oraz Politechniką zawarta została umowa (sporządzona dnia 25.11.2008 r.) na dostawę drukarki wraz z oprogramowaniem i zestawem akcesoriów oraz pakietem startowym zawierającym narzędzia i materiały eksploatacyjne do jej obsługi (całość stanowi kompletny zestaw dostarczany wraz z drukarką). Na podstawie tejże umowy, Politechnika wystosowała w dniu 09.12.2008 r. do firmy Sp. J. pismo przewodnie wraz z zamówieniem oraz zaświadczeniem z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (AAA-0-00-00-0000/2008 z dnia 02.12.2008 r.). W liście przewodnim Politechnika określiła stawkę podatku VAT 0% powołując się na art. 83 ust. 1 pkt 26 oraz art. 83 ust.14 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Na powyższą okoliczność Uczelnia załączyła stosowne zaświadczenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką VAT należy opodatkować sprzedaż drukarki dla Politechniki ...

Zdaniem Wnioskodawcy podatnik ma prawo do zastosowania stawki VAT 0% przy sprzedaży zamówionego sprzętu na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26a oraz art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Załącznik nr 8 do ustawy zawierający wykaz towarów opodatkowanych stawką VAT 0% wśród sprzętu komputerowego wyszczególnia między innymi różnego rodzaju drukarki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

W myśl ust. 13 powołanego artykułu opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy, czyli:

  1. jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych;
  2. drukarki;
  3. skanery;
  4. urządzenia komputerowe do pism B`a (dla osób niewidomych i niedowidzących);
  5. urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Dodatkowo, zgodnie z art. 83 ust. 14 pkt 1 ww. ustawy o VAT, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówka oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami ? w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a).

Jednocześnie dostawca obowiązany jest przekazać kopie dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15 ustawy o VAT).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż pomiędzy Wnioskodawcą a Politechniką została zawarta umowa na dostawę drukarki wraz z oprogramowaniem i zestawem akcesoriów oraz pakietem startowym zawierającym narzędzia i materiały eksploatacyjne do jej obsługi (całość stanowi kompletny zestaw dostarczany wraz z drukarką). Na podstawie tej umowy, Politechnika wystosowała do firmy Wnioskodawcy pismo przewodnie wraz z zamówieniem oraz zaświadczeniem z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W liście przewodnim Politechnika określiła stawkę podatku VAT 0%. Na powyższą okoliczność Uczelnia załączyła stosowne zaświadczenie.

Reasumując, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe w konfrontacji z powołanymi przepisami podatkowymi prowadzi do wniosku, iż spełnione są przesłanki warunkujące możliwość zastosowania stawki podatku VAT 0% do przedmiotowej sprzedaży.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczenia wymaga, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika