Stawka podatku VAT dla świadczonej przez Wnioskodawcę usługi wyszukiwania dostawców towarów dla (...)

Stawka podatku VAT dla świadczonej przez Wnioskodawcę usługi wyszukiwania dostawców towarów dla firmy hiszpańskiej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2008 r. (data wpływu 27 października 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu 18 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla świadczonej przez Wnioskodawcę usługi wyszukiwania dostawców towarów dla firmy hiszpańskiej ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla świadczonej przez Wnioskodawcę usługi wyszukiwania dostawców towarów dla firmy h.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu 18 grudnia 2008 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 3 grudnia 2008 r. nr IP-PP2-443-1610/08/IK.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca wskazał, że w swojej działalności zamierza wykonywać następującą usługę:

Będąc przedstawicielem firmy hiszpańskiej do jego zadań będzie należało wyszukiwanie dostawców dla tej firmy. Za powyższą usługę będzie wystawiał fakturę dla firmy hiszpańskiej. Usługa będzie wykonywana wyłącznie na terenie Polski. Towar będzie opuszczał terytorium Polski.

W piśmie z dnia 17 grudnia 2008r., stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał też, że:

  • Będąc przedstawicielem firmy h będzie działał na podstawie umowy agencyjnej z tą firmą i będzie wyszukiwał dla tej firmy dostawców włóknin z P.
  • Grupa PKWiU dla wywożonych towarów i związanych z tym jego usług to 17.53.
  • Usługi wyszukiwania dostawców będzie świadczył jako pośrednik w imieniu i na rzecz osób trzecich, tj. na rzecz firmy h
  • Za swoją usługę będzie otrzymywał od firmy h wynagrodzenie w formie prowizji liczonej procentowo od wartości dostawy, tj. od wartości polskiej faktury sprzedaży do firmy h
  • Firma hiszpańska jako nabywca wykonywanej przez Wnioskodawcę usługi poda mu numer, pod którym jest zarejestrowana w Hiszpanii na potrzeby podatku od wartości dodanej.
  • Towar, który będzie pochodził z Polski będzie wywożony do innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Mogą jednak zaistnieć także przypadki wywozu tego towaru poza terytorium Unii.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Według jakiej stawki VAT będzie opodatkowana ww. usługa...

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ towar opuszcza terytorium kraju, będzie to usługa związana z eksportem, a co za tym idzie opodatkowana stawką 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., ostatnia zmiana Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 8 ust. 3 cyt. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Przy określaniu miejsca świadczenia usług, o którym mowa w art. 27 i 28, usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne (art. 8 ust. 4 ww. ustawy o VAT).

Stosownie do przepisu art. 2 pkt 22 ww. ustawy o podatku od towarów i usług pod pojęciem sprzedaży rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zauważyć należy, iż w przypadku świadczenia usług podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług ma określenie miejsca świadczenia danej usługi.

Generalna zasada dotycząca ustalenia miejsca świadczenia usług została określona w art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Wyjątek od ww. zasady dotyczy m.in. świadczenia usług pośrednictwa.

I tak zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ww. ustawy o VAT, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów ? miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6.

W myśl ust. 6 ww. przepisu, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Wskazać tutaj również należy, iż na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy, miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią ? jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zamierza świadczyć dla firmy hiszpańskiej usługi wyszukiwania dostawców włóknin z Polski. Usługi te będzie świadczył w imieniu i na rzecz osób trzecich, tj. na rzecz firmy hiszpańskiej, za świadczoną usługę będzie otrzymywał od firmy hiszpańskiej wynagrodzenie w formie prowizji liczonej procentowo od wartości dostawy, tj. od wartości polskiej faktury sprzedaży do firmy hiszpańskiej. Towar, który będzie pochodził z Polski będzie wywożony do innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Mogą jednak zaistnieć także przypadki wywozu tego towaru poza terytorium Unii. Firma hiszpańska jako nabywca wykonywanej przez niego usługi poda mu numer, pod którym jest zarejestrowana w Hiszpanii na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Mając zatem na uwadze powyższe, należy wskazać, że przedmiotowe usługi pośrednictwa związane bezpośrednio z dostawą towarów wysyłanych z Polski, zgodniez przepisem art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy o VAT, winny zostać opodatkowane przez Wnioskodawcę w Polsce. Jednakże jako, że są one wykonywane w imieniu i na rzecz firmy hiszpańskiej, która to firma poda Wnioskodawcy numer pod którym jest zarejestrowanaw Hiszpanii na potrzeby podatku od wartości dodanej, to usługi te, stosownie do ww. przepisu ust. 6 art. 28 cyt. wyżej ustawy o VAT, nie będą podlegały opodatkowaniu w kraju leczw Hiszpanii. Zauważa się, iż powyższe odnosi się do sytuacji gdy towar będzie wywożonyz Polski do krajów członkowskich Unii Europejskiej, jak i poza terytorium Unii.

W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, ponieważ towar opuszcza terytorium kraju, będzie to usługa związana z eksportem, a co za tym idzie opodatkowana stawką 0%, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji, tj. stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika