Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych z realizacją projektu

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych z realizacją projektu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2012r. (data wpływu 14 czerwca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych z realizacją projektu - jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 14 czerwca 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych z realizacją projektu.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, ani nie wykonuje odpłatnej działalności pożytku publicznego. Podstawowym celem Wnioskodawcy jest prowadzenie działalności charytatywno-opiekuńczej. Wnioskodawca jest podmiotem, który prowadzi różne projekty, na realizację których otrzymuje środki w formie dofinansowania od różnych Instytucji Pośredniczących (instytucji finansujących projekty). Projekty wykonywane są m.in. w ramach Funduszy S. Projekty finansowane są w części z Funduszy S.

Wnioskodawca otrzymał dofinansowanie w ramach projektu Indywidualny Plan Działania - integracja azylantów, cudzoziemców ze statusem i ochroną uzupełniającą poprzez kompleksowe doradztwo i pomoc prawną. Dofinansowanie jest przeznaczone na pokrycie ściśle określonych wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę w związku z realizacją tego projektu (?wydatki kwalifikowane?). Wydatki kwalifikowane obejmą także podatek naliczony VAT związany z zakupem towarów i usług niezbędnych dla realizacji projektu.

Projekt ma charakter przedsięwzięcia non profit. Jego realizacja nie prowadzi do powstania sprzedaży opodatkowanej zarówno z tytułu dokonania świadczeń na rzecz beneficjentów projektu, jak również w ramach całej prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności.

Wnioskodawca, w ramach projektu, prowadzi działania pomocowe ściśle określone w harmonogramie projektu, a także wykonuje czynności związane z zarządzaniem całym projektem, monitoringiem i ewaluacją, rozliczeniem i promocją projektu, zgodnie z wytycznymi określającymi zasady realizacji projektów współfinansowanych z Funduszy SOLID. Istotnym elementem jest również kompleksowe rozliczenie kosztów wszelkich działań związanych z realizacją projektu.

Część działań w ramach projektu realizowana jest przez podwykonawców. Niektórzy spośród Podwykonawców wystawiają na Wnioskodawcę w związku z wykonaniem usług faktury VAT. Wnioskodawca nabywa także usługi i towary służące realizacji projektu (np.: wynajem sali, materiały promocyjne). W takich przypadkach otrzyma on faktury VAT, w których wykazany jest należny podatek.

Wnioskodawca złożył oświadczenie wobec Instytucji Pośredniczącej, iż nie będzie korzystał z prawa do odliczenia w zakresie wspomnianego podatku naliczonego VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawcy zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług dotyczących realizacji projektu (stanowiących koszty kwalifikowane)?


Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje mu uprawnienie do odliczenia podatku VAT, naliczonego przy zakupach towarów i usług związanych z realizacją projektu. Tym samym kwoty tego podatku stanowią koszt kwalifikowany związany z realizacją projektu w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Komisji (WE) nr 448/2004 z dnia 10 marca 2004r.

W związku z tym, że wydatki te nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwać prawo odliczenia podatku VAT dotyczącego przedmiotowego projektu. Zgodnie z przywołanym przepisem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które są wykorzystywane do czynności nie objętych zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz do czynności, choć podlegających zakresowi opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jednak na podstawie przepisów szczególnych zwolnionych od tego podatku, a taka sytuacja ma miejsce odnośnie Wnioskodawcy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.


Z powyższych regulacji prawnych wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowym celem Wnioskodawcy jest prowadzenie działalności charytatywno-opiekuńczej. Wnioskodawca jest podmiotem, który prowadzi różne projekty, na realizację których otrzymuje środki w formie dofinansowania od różnych Instytucji Pośredniczących (instytucji finansujących projekty). Projekty wykonywane są m.in. w ramach Funduszy S. Projekty finansowane są w części z Funduszy S.

Wnioskodawca otrzymał dofinansowanie w ramach projektu Indywidualny Plan Działania - integracja azylantów, cudzoziemców ze statusem i ochroną uzupełniającą poprzez kompleksowe doradztwo i pomoc prawną.

Dofinansowanie jest przeznaczone na pokrycie ściśle określonych wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę w związku z realizacją tego projektu (?wydatki kwalifikowane?).

Projekt ma charakter przedsięwzięcia non profit. Jego realizacja nie prowadzi do powstania sprzedaży opodatkowanej zarówno z tytułu dokonania świadczeń na rzecz beneficjentów projektu, jak również w ramach całej prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie będą spełnione, ponieważ - jak wynika ze złożonego wniosku - usługi i towary służące realizacji projektu (np.: wynajem sali, materiały promocyjne), które zamierza zakupić Wnioskodawca, nie służą czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Projekt ma charakter przedsięwzięcia non profit, a jego realizacja nie prowadzi do powstania sprzedaży opodatkowanej.

Zatem towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu, nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych i Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją tego projektu.


Reasumując, Wnioskodawcy zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług dotyczących realizacji projektu, ponieważ zakupione towary i usługi - jak wskazał Wnioskodawca - nie będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika