Czy dochód koordynatora projektu uzyskany w wyniku wykonania tej umowy jest opodatkowany podatkiem dochodowym (...)

Czy dochód koordynatora projektu uzyskany w wyniku wykonania tej umowy jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2008 r. (data wpływu 14 kwietnia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 czerwca 2008 r. (data wpływu 30 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej w związku z realizacją Programu ?Wolontariat Studencki - IV ? - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 24 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej w związku z realizacją Programu ?Wolontariat Studencki - IV ?


W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Stowarzyszenie zatrudniło na umowę zlecenie koordynatora projektu ?Wolontariat Studencki -IV? finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na podstawie podpisanej umowy o bezzwrotnej pomocy finansowej.

Ponadto środki z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności są przekazywane na podstawie umowy dotacji Nr ?., na założone w tym celu przez Wnioskodawcę wydzielone konto bankowe, przez Stowarzyszenie na realizację Programu ?Wolontariat Studencki ? IV?.

Umowa ta zawiera zapis: ?Strony niniejszej umowy oświadczają, że dotacja na realizacje Programu przekazana Regionalnemu Koordynatorowi Programu (Wnioskodawcy) przez Stowarzyszenie pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanej na podstawie jednostronnej deklaracji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?.

Wnioskodawca zobowiązany został do zarejestrowania wymienionej wyżej umowy w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej jako umowy związanej z umową główną z dnia 11 lutego 2008 r. Nr ?. w celu uzyskania zwolnienia z opodatkowania przychodów i wyłączenia z opodatkowania VAT.

Dodatkowo Wnioskodawca informuje, że wynagrodzenie oraz składki i podatek dochodowy od osób fizycznych koordynatora Programu wypłacane są przelewem z konta bankowego przeznaczonego na obsługę projektu. Numer tego konta, po przesłaniu do Stowarzyszenia identyfikacji potwierdzonej przez bank obsługujący konta Wnioskodawcy, został wpisany do zawartej przez strony umowy.

Szczegółowe zasady i zakres wydatków związanych z realizacją Programu zamieszczone są w załączniku do umowy: ?wynagrodzenie dla osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za koordynację Programu w regionie?. Nośnikiem kosztów jest zrealizowany projekt. Wynagrodzenie za koordynację jest uzależnione od ilości zrealizowanych w miesiącu projektów. Cena jednostkowa za projekt jest stała.

Wnioskodawca, na okres realizacji Programu, zawarł umowę zlecenia z koordynatorem - osobą, która ma wieloletnie doświadczenie. Potwierdzeniem pracy koordynatora są zawierane umowy z nauczycielami oraz porozumienia z dyrektorami szkół w sprawie zajęć edukacyjnych. Program ?Wolontariat Studencki? ma charakter edukacyjny. Jego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych i zwiększanie motywacji do kształcenia wśród dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i małych miast w oparciu o realizację w szkołach projektów edukacyjnych przez grupy studentów - wolontariuszy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dochód koordynatora projektu uzyskany w wyniku wykonania tej umowy jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy, dochody osób zaangażowanych w realizację projektów finansowanych ze środków pomocowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46a, bez względu na rodzaj umowy, tj. zarówno na podstawie umowy o pracę jak i umów cywilnoprawnych jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:


  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.


W świetle ww. przepisu dochody podatników korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w sytuacji, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:


  • środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych, międzynarodowych instytucji finansowych (?), w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy,
  • prace wykonywane przez podatnika służą bezpośredniej realizacji celu określonego programem finansowanym z bezzwrotnej pomocy.


Podkreślić przy tym należy, iż z przepisu tego wynika również przesłanka negatywna ? nie podlegają zwolnieniu dochody osób, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca ? bez względu na rodzaj umowy ? wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podmiotami, których świadczenia mogą zostać uznane za bezzwrotną pomoc, są rządy państw obcych, organizacje międzynarodowe lub międzynarodowe instytucje finansowe. Określony w tym przepisie katalog ma charakter zamknięty. Oznacza to, że jedynie środki uzyskane od wymienionych w nim enumeratywnie podmiotów mogą - przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w ustawie - być wolne od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Bezzwrotna pomoc może być zatem udzielona jedynie przez podmioty prawa międzynarodowego, a więc podmioty, które posiadają prawa i obowiązki wynikające bezpośrednio z prawa międzynarodowego.

Głównymi podmiotami prawa międzynarodowego są państwa. Organizacje międzynarodowe są drugim podstawowym uczestnikiem stosunków międzynarodowych. Powstały one jako forma współpracy międzynarodowej państw z przekształcenia konferencji międzyrządowych w trwałe związki oparte na umowie wielostronnej, których głównym zadaniem jest kształtowanie współpracy państw w różnych dziedzinach.


Organizacje międzynarodowe dzielą się na:


  • organizacje rządowe ? tworzone przez państwa i działające na podstawie umów międzynarodowych;
  • organizacje pozarządowe ? związki, instytucje, stowarzyszenia powstałe na mocy porozumienia osób fizycznych z różnych państw, a międzynarodowy charakter jest odzwierciedlony w statucie.


Z kolei międzynarodowe instytucje finansowe mają najczęściej postać banków i funduszów.

Polsko ? Amerykańska Fundacja Wolności, założona w USA, finansuje swoją działalność z przychodów funduszu wieczystego, którego źródłem są środki Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości. Za zgodą kongresu USA i w porozumieniu z Rządem RP są przekazywane środki finansowe dla Fundacji Wolności. Fundacja ta następnie pozyskuje do współpracy organizacje pozarządowe, które posiadając odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, mogą pełnić rolę realizatorów programów Fundacji. Organizacje te zarządzają przedsięwzięciami Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności według zasad i procedur określonych przez Fundację.

Program ?Wolontariat Studencki? ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu grupy studentów-wolontariuszy, realizują przygotowane przez siebie projekty edukacyjne rozwijające wiedzę, umiejętności i zainteresowania dzieci i młodzieży.

Program ten jest realizowany przez Stowarzyszenie a regionalnym koordynatorem jest Wnioskodawca.

Jak wynika ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, Wnioskodawca zatrudnił na podstawie umowy zlecenia koordynatora projektu (osobę fizyczną) finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Środki Fundacji są przekazywane na podstawie umowy o bezzwrotnej pomocy finansowej. Stowarzyszenie przekazuje środki z Polsko ? Amerykańskiej Fundacji Wolności na wydzielone, w celu realizacji Programu, konto bankowe Wnioskodawcy. Środki pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanej na podstawie jednostronnej deklaracji Rządu USA.

Natomiast koordynator (osoba fizyczna) jest zatrudniony przez Wnioskodawcę w celu realizacji Programu a jego wynagrodzenie uzależnione jest od ilości zrealizowanych w miesiącu projektów.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż Polsko ? Amerykańska Fundacja Wolności spełnia kryterium podmiotu zawarte w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże dla skorzystania ze zwolnienia, jak uprzednio wspomniano, konieczne jest wypełnienie łącznie wszystkich przesłanek, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod pojęciem podatnika bezpośrednio realizującego cel programu należy rozumieć osobę wykonującą w ramach programu (projektu), finansowanego ze środków pomocowych określone czynności na zlecenie podmiotu, któremu pomoc ma służyć (beneficjenta pomocy zagranicznej). Zwolnienie nie ma natomiast zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym taki podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca ? bez względu na rodzaj umowy ? wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

W świetle powyższego, kryterium określone w tym przepisie mogą spełniać dochody osób fizycznych otrzymywane z tytułu umowy zlecenia zawartej z beneficjentem pomocy zagranicznej (podmiotem powołanym do realizacji programu w stosownych dokumentach programowych) pod warunkiem, że osoby te bezpośrednio realizują cel programu.

Z treści wniosku i uzupełnienia tego wniosku nie wynika, że Wnioskodawca jest beneficjentem Programu ?Wolontariat Studencki ? IV? tj. podmiotem, któremu zgodnie z założeniami tego programu ma służyć pomoc zagraniczna.

W przedmiotowej sprawie Stowarzyszenie zleca Wnioskodawcy ? regionalnemu koordynatorowi - podjęcie określonych czynności i wykonanie zadań dla realizacji celu Programu ?Wolontariat Studencki? o charakterze edukacyjnym. Następnie Wnioskodawca zawiera umowę zlecenie z koordynatorem ? osobą fizyczną, która zawiera umowy z nauczycielami oraz porozumienia z dyrektorami szkół. Zajęcia wśród dzieci i młodzieży realizowane są w szkołach przez grupy studentów ? wolontariuszy.

W konsekwencji, w sytuacji przedstawionej we wniosku, niezależnie od charakteru czynności wykonywanych przez zleceniobiorcę, nie zostaje spełniona przesłanka określona w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b) ww. ustawy i dochody wypłacane przez Wnioskodawcę temu zleceniobiorcy ? koordynatorowi projektu (programu) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika