Czy wiesz, ile kosztuje pomoc prawnika?

- Kiedy idziemy do lekarza?

- Kiedy coś nas boli bądź jesteśmy chorzy.

- Kiedy idziemy do prawnika?

- Kiedy nie da się już nic zrobić w sprawie, termin na złożenie pisma czy podpisania ogromnej  umowy mija dziś albo jutro, kiedy zawaliliśmy wszystko co było możliwe i teraz oczekujemy, że prawnik „odczyni zły czar”, cofnie czas, machnie różdżką i sprawi, że życie znów stanie się proste.

Niestety, możemy się rozczarować.

Czasem, w szczególności gdy sprawę prowadzimy sami („bo przecież to nie może być skomplikowane”) może okazać się, że naprawdę nie da się już nic zrobić i sprawę najzwyczajniej przegraliśmy, podpisaliśmy fatalną umowę, czy nie podnieśliśmy zarzutów, które zmieniłyby bieg sprawy na naszą korzyść.

Oczywiście jest na to sposób – wcześniejsza wizyta u prawnika.

Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile coś może kosztować. A ceny są zróżnicowane. Oczywiście zależą od sprawy, z którą udajemy się do specjalisty.

Przyjmuje się, iż przeciętnie porada prawna u specjalisty to koszt 100 – 300 zł netto – w zależności od miejscowości i stopnia skomplikowania sprawy.

Koszt sporządzenia pisma wynosi 200 – 500 zł netto, umowy od 500 zł wzwyż.

Koszt poprowadzenia całej sprawy – przykładowo sprawy rozwodowej – waha się w granicach od 3 000 – 6 000 zł netto.

Jeśli mamy do czynienia z dziedziną, w której niewielu prawników się specjalizuje i są w tym (i tylko tym) najlepsi, ich stawki godzinowe faktycznie mogą przyprawić o zawrót głowy – mogą sięgać nawet kilku tysięcy za godzinę pracy.

Można zapytać - dlaczego tak drogo?

Dlatego, że zdobycie tej wiedzy to lata nauki, wyrzeczeń, nerwów, stresów, zdawanie egzaminów, nierzadko praca nocami i ... oczywiście ogromne koszty zdobywania umiejętności. Dziś, wbrew pozorom, wszystko kosztuje: studia, aplikacja, pomoce naukowe, książki, skrypty ...

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku pomocy prawnej nie ma od razu materialnych, niezwłocznych i namacalnych efektów tak jak np. u mechanika, który naprawia samochód. Ale w perspektywie czasu wyniki mogą być bardzo znaczące i o wiele bardziej wartościowe niż sprawny pojazd. 

Pomoc prawnika może wydawać się droga. Należy jednak pamiętać, że koszty jakie możemy ponieść przez własne zaniedbania, niepodejmowanie czynności w terminach, odkładanie wszystkiego na później, czy też samodzielne podejmowanie próby prowadzenia własnych spraw mogą być znacznie wyższe i przy nich, to co wydalibyśmy na prawnika może być kroplą w morzu. Nierzadko też prowadzenie spraw na własną rękę kosztuje nas wiele nerwów i zdrowia i … konieczna jest wizyta u lekarza. Być może nie była potrzebna.

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Marek 2022-07-07 13:24:25

  Ceny zależą od prawnika, ale wcale nie jest tak, że każdy prawnik jest dobry. Nie zawsze znaczy to, że jak prawnik chce za swoją poradę dużo pieniędzy to jest dobry ;) Ja korzystałam ostatnio z usług https://kancelariahilarowicz.pl/uslugi/prawo-rodzinne . Potrzebowałam poradę odnośnie alimentów. Pan Hilarowicz to bardzo inteligentny i pomocny człowiek. Osobiście cenię prawników za zdobytą wiedzą, którą nabyli dzięki wieloletniej nauce.

 • jasiek 2020-05-03 10:42:54

  Witam. Spotkałem się z prawnikiem na 30min w celu przedstawienia sprawy,wykroczenia. zajrzał w dokumnety,powiedział co miał powiedzieć tj. co mi grozi i podpisaliśmy pełnomocnictwo.na nastepny dzien powiedziałem ze jednak dziekuje poniewaz rodzina wzieła się za tą sprawę. teraz chce ode mnie 200 zł za poświęcony czas. Czy przypadkiem nie jest to czysta przesada? myślę że za rozmowę wstępna powinien wziąć max 100 zł w jaki sposób mogę się z nim '' kłócić'' ?

 • Zdesperowana 2018-09-02 17:47:39

  Mam problem z napisaniem interpretacji indywidualnej do urzedu skarbowego ten formularz jest tak napisany ze w niektorych punktach nie wiadomo o co chodzi co chwile przysylaja mi ze skarbowki ze czegos nie napisalam w koncu okazalo sie ze musze od nowa napisac calosc od poczatku pomuzcie!!

 • Monia 2017-09-10 10:40:05

  Różnie z tą ceną bywa. To zależy jakie miasto i od stopnia skomplikowania sprawy też. We Wrocławiu mogę polecić panią adwokat Martę Olejnik-Hejne. Nie maja "sztywnego" cennika, ustalają indywidualnie.

 • Jola 2017-02-04 23:21:12

  Nie mam wykształcenia prawniczego, ale świetnie sobie radzę we wszystkich sprawach sądowych (rodzinnych, cywilnych, karnych) bez żadnego prawnika. Nawet nie mam pojęcia ile kosztuje porada prawna. Szukam w odpowiednim kodeksie paragrafu w danej sprawie, a pozwy piszę z zastosowaniem tych paragrafów i od kilkunastu lat nie popełnilam ani jednego błędu.Trzeba być bardzo cierpliwym i konsekwentnym i oczywiście pilnować terminów, żeby czegoś nie przegapić. Logiczne myślenie bardzo się przydaje, musimy konkretnie wiedzieć z czym przychodzimy do sądu. To na razie tyle. Chętnie podzielę się swoim doświadczeniem.

 • slonko 2017-01-15 00:54:45

  ROZNIE Z TA POMOCA BYWA.KASA SZALONA|||

 • karol 2016-05-11 23:10:15

  Cały czas miałem o nich negatywne zdanie. Pijawki !!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika