Zmiana umowy spółki jawnej ? podwyższenie wkładów w spółce o wartość niezwróconej pożyczki.

Zmiana umowy spółki jawnej ? podwyższenie wkładów w spółce o wartość niezwróconej pożyczki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2010 r. (data wpływu 15 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki jawnej ? jest prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazane we wniosku.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 15 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki jawnej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jako wspólnik w spółce jawnej pożyczył Pan pieniądze spółce. Pożyczka ta została opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% wartości. Obecnie podjął Pan decyzję o zrezygnowaniu z obowiązku zwrotu pożyczki przez spółkę, natomiast chce Pan podwyższyć wkłady w spółce. W związku z powyższym, aneksem do umowy spółki zostaną wprowadzone zmiany w wartości wkładu.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie.


Czy w związku z przyszłą zmianą umowy powinien ponownie odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych, a jeżeli tak to w jakiej wysokości ? 2% czy 0,5% od wartości wkładów...


Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinien ponownie płacić podatku od czynności cywilnoprawnych od wkładów, ponieważ uiścił już podatek od pożyczki udzielonej spółce. Pożyczka i wkłady objęte są takim samym podatkiem w wysokości 0,5%. Według Wnioskodawcy należy więc przepisać kwotę pożyczki na wkłady w spółce jawnej i spisać aneks do umowy spółki, dotyczący zmiany wysokości wkładów wspólników.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazane we wniosku.


Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymienione w pkt 1 lit. k) tego artykułu umowy spółki, a także wskazane w pkt 2 tego przepisu zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 oraz wskazane w jego pkt 3 orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

W przypadku umowy spółki za zamianę umowy przy spółce osobowej uważa się, stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

W myśl natomiast art. 1a pkt 1 użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo - akcyjną.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza Pan zrezygnować z obowiązku zwrotu na Jego rzecz pożyczki udzielonej spółce jawnej przez Pana, jako wspólnika. Ma ona zostać, zgodnie z aneksem do umowy spółki, przeznaczona na podwyższenie wkładów w spółce.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, że stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w myśl art. 4 pkt 9 ciąży on przy umowie spółki cywilnej - na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce.

Zgodnie art. 5 ust. 1 ustawy obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku. W ust. 2 powołanego przepisu zastrzeżono natomiast, że jeżeli obowiązek podatkowy ciąży na kilku podmiotach albo na stronach umowy zamiany, albo wspólnikach spółki cywilnej, zobowiązanymi solidarnie do zapłaty podatku są odpowiednio te podmioty, strony umowy zamiany albo wspólnicy spółki cywilnej.

Podstawę opodatkowania, przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b)).

Stawki podatku określone zostały w art. 7 ww. ustawy i od umowy spółki wynoszą, zgodnie z ust. 1 pkt 9 tego przepisu, 0,5%.

Dokonując oceny opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego w kontekście przytoczonych przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdzić należy, iż podwyższenie wkładów w spółce jawnej ze środków stanowiących niezwróconą pożyczkę stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki. Czynność taka (podwyższenie wkładów) wymieniona została bowiem w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy jednoczesnym braku wyłączenia lub zwolnienia takiej czynności ze względu na pochodzenie środków przeznaczonych na podwyższenie wkładów (w tym ze środków stanowiących niezwróconą pożyczkę). Wskazać jednak należy, że obowiązek podatkowy z tytułu dokonania powyższej czynności ciążył będzie, zgodnie z dyspozycją zacytowanego art. 4 pkt 9 na spółce, zobowiązanej również do jego zapłaty. W związku z powyższym na Wnioskodawcy, jako wspólniku spółki, nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Z tego też względu stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika