Składki na rzecz Stowarzyszenia jako koszty uzyskania przychodu.

Składki na rzecz Stowarzyszenia jako koszty uzyskania przychodu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na rzecz stowarzyszenia do którego przynależność nie jest obowiązkowa - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na rzecz stowarzyszenia do którego przynależność nie jest obowiązkowa.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


?K.? S.A. należy do sektora przemysłu drzewnego i główną jego działalnością jest produkcja wyrobów tartacznych. Spółka zamierza przystąpić do stowarzyszenia pod nazwą ?K.? jako członek wspierający. Stowarzyszenie nie jest jeszcze zarejestrowane. Podstawą prawną jego działania będzie ustawa Prawo o stowarzyszeniach i będzie zrzeszało właścicieli i ich przedstawicieli oraz przedstawicieli zarządców firm będących pracodawcami, czyli zgodnie ze statutem członków zwyczajnych, wspierających i honorowych. Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia będzie mogła być osoba fizyczna, która:


  • jest przedstawicielem firmy, która kupuje w ciągu roku minimum 100 000 m#179; drewna okrągłego i głównie przeznacza je do mechanicznego przerobu, z takiej firmy może być maksymalnie 2 osoby,
  • złoży deklarację członkowską na piśmie,
  • przedstawi pozytywną opinię dwóch członków Stowarzyszenia.


Członkiem wspierającym stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna i prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów stowarzyszenia.


Stowarzyszenie powstaje w celu:


  • reprezentowania interesów zawodowych członków stowarzyszenia wobec władz i innych instytucji,
  • dążenia do modernizacji i koncentracji przemysłu tartacznego w Polsce,
  • wykonywania analiz i informacji o poziomie cen surowców drzewnych i kierunkach rozwoju wyrobów drzewnych,
  • doskonalenia form współpracy z głównymi dostawcami surowców do produkcji drzewnej,
  • podnoszenia kwalifikacji członków stowarzyszenia oraz pracowników wszystkich specjalności członków wspierających stowarzyszenia,
  • doskonalenia organizacji produkcji i metod zarządzania.


Stowarzyszenie ww. cele będzie realizowało poprzez: współpracę z organami administracji rządowej i samorządowej w realizacji przedsięwzięć, delegowanie przedstawicieli do organów doradczych administracji państwowej i władz samorządowych, utrzymanie i rozwijanie kontaktów z samorządami gospodarczymi o podobnych celach działania w kraju i zagranicą, międzyzakładową wymianę doświadczeń, organizowanie zespołów doradczych oraz zatrudnianie pracowników i ekspertów do wykonywania zadań statutowych, wymianę informacji o nowych technologiach wdrażanych u członków Stowarzyszenia. Wnioskodawca jako członek wspierający nie będzie posiadał prawa wyborczego, natomiast będzie mógł brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach stowarzyszenia, poza tym będzie posiadał takie prawa jak członkowie zwyczajni. Zgodnie ze statutem będzie miał obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz stowarzyszenia. Przynależność do stowarzyszenia nie jest obowiązkowa.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zapłacone składki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu...


Zdaniem Wnioskodawcy opłacone w przyszłości składki z tytułu członkostwa w opisanym stowarzyszeniu będą kosztem uzyskania przychodu (oczywiście pod warunkiem, że przepisy w tym zakresie nie ulegną zmianie). Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw ? do wysokości łącznie nie przekraczającej w roku podatkowym odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Stowarzyszenie działając na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz zrzeszając właścicieli i ich przedstawicieli oraz przedstawicieli zarządów firm pracodawców spełnia warunki zawarte w cytowanym artykule.

Członkostwo Spółki będzie powodowało zwiększenie możliwości osiągnięcia przychodu, w tym zarachowania albo zabezpieczenia funkcjonowania jego źródła poprzez realizację celów stowarzyszenia szczególnie takich jak reprezentowanie wspólnych interesów zawodowych wobec władz i innych instytucji, doskonalenie form współpracy z głównymi dostawcami surowców drzewnych, podnoszenie kwalifikacji pracowników członków stowarzyszenia czy doskonalenie organizacji produkcji i metod zarządzania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


W myśl natomiast art. 16 ust. 1 pkt 37 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem:


  • (lit. a) składek organizacji spółdzielczych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej, z tym że górną granice składki określi minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Spółdzielczej oraz
  • (lit. c) składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.


Jednym z wyjątków od zasady niezaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek w organizacjach, w których członkostwo jest fakultatywne, są zatem składki (w określonym tym przepisem limicie) na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw (art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. c). Aby więc wydatek na opłacenie przedmiotowych składek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:


  • wydatek powinien być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
  • organizacja, na rzecz której opłacane są składki zrzesza przedsiębiorców i pracodawców,
  • organizacja ta działa na podstawie odrębnej ustawy (właściwej ze względu na wskazaną w przepisie cechę przynależności do danej kategorii).


Konstatując należy więc stwierdzić, iż podstawą działania, wymienionej w opisie zdarzenia przyszłego organizacji o nazwie ?K.?, do której zamierza przystąpić Wnioskodawca, nie będzie odrębna, dla kategorii podmiotów, o których mowa w powołanym przepisie ustawa lecz ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. ? Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.).

Oczywiście tut. Organ nie kwestionuje, iż członkostwo w przedmiotowej organizacji można oceniać w aspekcie możliwości osiągnięcia z tego tytułu przez Wnioskodawcę przychodów czy też zachowania lub zabezpieczenia ich źródła, jednak jednoznaczne postanowienia cytowanego przepisu przesądzają, że poniesione z tego tytułu składki nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretacje przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretacje w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika