Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu (...)

Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na emisję akcji w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2007 r. (data wpływu 7.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z emisją akcji - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 7 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z emisją akcji.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W roku 2006 nastąpiło połączenie Spółki Akcyjnej z trzema innymi spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością. Połączenie nastąpiło na mocy art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych tj. poprzez przeniesienie całego majątku spółek przejmowanych na spółkę przejmującą tj. Spółkę Akcyjną, w zamian za akcje emisji połączeniowej wydane przez Spółkę Akcyjną wspólnikom spółek przyjętych. W związku z przygotowaniem i emisją akcji połączeniowych Spółka Akcyjna dokonała wydatków dotyczących m.in. usług doradztwa prawnego, przygotowania sprawozdania finansowego, usług audytorskich, opłat za wprowadzenie akcji do obrotu giełdowego oraz opłat za przyjęcie akcji do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na emisję akcji w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług...


Zdaniem wnioskodawcy, w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wydatki związane z emisją akcji dają prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodu, więc nie znajduje do nich zastosowanie ograniczenie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przewidzianego w art. 88 ustawy o VAT. Wydatki poniesione na podwyższenie kapitału są gospodarczo uzasadnione i związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Ponieważ wydatki poniesione w związku z emisją akcji nie stanową kosztu uzyskania przychodu, co zostało przesądzone w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydanej w imieniu Ministra Finansów znak ITPB3/423-13/07/MK z dnia 15 listopada 2007 r., podatek naliczony w nich zawarty nie może pomniejszać podatku należnego w rozliczeniach deklaracji VAT-7 Spółki z uwagi na brzmienie cytowanego art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika