Czy firma ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupionego fotela rehabilitacyjnego?

Czy firma ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupionego fotela rehabilitacyjnego?

INTERPRETACJA INDWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2009 r. (data wpływu 7 lipca 2009 r.) udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 7 lipca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca jest właścicielem firmy ? Zakład Pracy Chronionej - która w całości prowadzi działalność opodatkowaną. W ramach pomocy de minimis, ze środków ZFRON dokonano zakupu fotela rehabilitacyjnego na potrzeby zakładowego gabinetu celem rehabilitacji wyłącznie własnych pracowników. Gabinet zakładowy nie świadczy żadnych zewnętrznych usług. Fotel zostanie przyjęty do ewidencji środków trwałych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy firma ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupionego fotela rehabilitacyjnego...


Zdaniem Wnioskodawcy, zakup fotela (udostępnienie go pracownikom) pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika. Przekazanie (udostępnienie) pracownikom zapewnia prawidłowe i zgodne z przepisami prawa funkcjonowanie zakładu. Przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 14, poz. 92) nakładają na pracodawcę, który posiada status ZPChr obowiązek zapewnienia usług rehabilitacyjnych dla pracowników (art. 28 ust. 1 pkt 3).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Wnioskodawca posiadający status zakładu pracy chronionej prowadzi działalność gospodarczą w całości podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W ramach pomocy de minimis, ze środków ZFRON zakupił fotel rehabilitacyjny, który wykorzystywany jest do rehabilitacji zatrudnionych w zakładzie osób niepełnosprawnych. Zakup i udostępnienie fotela związane jest z prowadzoną działalnością gospodarczą, w ramach której realizowane są czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zatem, o ile zakupiony fotel wykorzystywany jest wyłącznie do rehabilitacji pracowników niepełnosprawnych, Wnioskodawcy - posiadającemu status ZPChr - przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup fotela, jeżeli nie wystąpią przesłanki ograniczające to prawo, wynikające z art. 88 cyt. ustawy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje ILPP2/443-1469/10-2/AK, interpretacja indywidualna ILPP2/443-1469/10-3/AK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika