Czy Towarzystwo ma możliwość odliczenia podatku VAT?

Czy Towarzystwo ma możliwość odliczenia podatku VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2014 r. (data wpływu 3 lipca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 25 sierpnia 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 3 lipca 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 28 sierpnia 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca świadczy głównie usługi pielęgniarskie (PKD 86.90.C indywidualna praktyka pielęgniarska) oraz pozostałą działalność (organizowanie turystyki PKD 79.12.Z i działalność rozrywkowa i rekreacyjna PKD 93.29.Z). Występuje jako podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT na podstawie art. 113 ?ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r.? o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Wnioskodawca występuje jako ?nie-vatowiec?, czyli nie złożył zgłoszenia VAT-R i nie składa deklaracji VAT-7. W związku z powyższym podatnik nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z prowadzoną działalnością.

Z uzupełnienia wniosku wynika, że przyznana pomoc została pozyskana na operację z zakresu Małych Projektów w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju? objętego PROW na lata 2007-2013. Operacja dotyczy: zakupu wyposażenia i sprzętu na rozwój usług turystycznych. Celem operacji jest rozwój usług turystycznych i rekreacyjnych poprzez zakup sprzętu i wyposażenia rekreacyjnego i wodnego.

Zakupiono sprzęt wodny: x rower wodny, x kajaki, x łódka, wiosła i kamizelki ratunkowe; sprzęt rekreacyjny: x rowery oraz wykonano altanę ogrodowa z grillem i wędzarnią. Rezultatem operacji jest wprowadzenie nowych usług: biesiadowanie na wolnym powietrzu, wycieczki rowerowe, wędkowanie z łódki oraz wynajem sprzętu wodnego.

Bazą do oferty jest jezioro xxx, które stanowi własność Wnioskodawcy. Zakup wyposażenia i sprzętu na rozwój usług turystycznych nie będzie służył czynnościom opodatkowanym. Wnioskodawca jest podatnikiem zwolnionym podmiotowo z VAT i do chwili obecnej nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z działalnością pielęgniarską oraz działalnością turystyczno-rekreacyjną?


Zdaniem Wnioskodawcy podatnik nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z wykonywanymi działalnościami.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt obejmujący koszt zakupu wyposażenia i sprzętu na rozwój usług turystycznych. Jak wskazano, realizowany projekt nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną, a Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że o ile zakupy dokonane w związku z realizacją przedmiotowego projektu nie posłużą sprzedaży opodatkowanej, to w świetle brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawcy niezarejestrowanemu jako podatnik VAT czynny nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących przedmiotowe wydatki.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika