Brak możliwości odliczenia przez gminę podatku Vat w całości lub w części.

Brak możliwości odliczenia przez gminę podatku Vat w całości lub w części.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2007r. (data wpływu 15 października 2007r.) uzupełnione pismem z dnia 12 listopada 2007r. (data wpływu 16 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu ?Budowa kanalizacji sanitarnej ? Etap II? - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 15 października 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu ?Budowa kanalizacji sanitarnej ? Etap II?.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Gmina jest w trakcie realizacji projektu ?Budowa kanalizacji sanitarnej ? Etap II?. Zgodnie z podpisaną umową na dofinansowanie wspomniana inwestycja jest realizowana, m. in. ze środków unijnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jak i ze środków pochodzących ze Skarbu Państwa. Wszystkie faktury dokumentujące poniesione wydatki wystawiane są przez wykonawców na Gminę, która posiada swój własny NIP oraz REGON, nie jest natomiast zarejestrowana jako podatnik VAT ? czynny. Gmina nie dokonała odliczenia podatku naliczonego i w związku z tym podatek VAT dotyczący realizowanego projektu został ujęty jako wydatek kwalifikowany.

Do 30 września 2007r. eksploatacją urządzeń kanalizacyjnych zajmowała się Spółka z o.o. Wodociągi Miejskie, natomiast po tym terminie, powołany uchwałą rady gminy, Zakład Gospodarki Komunalnej, który w swoim statutowym zakresie działania ma odbiór ścieków komunalnych. Gmina przekaże Zakładowi wybudowaną kanalizację w nieodpłatne użytkowanie, a w omawianym okresie nie prowadziła i nie prowadzi sprzedaży opodatkowanej w tym zakresie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w związku z realizacją projektu ?Budowa kanalizacji sanitarnej ? Etap II? istnieje możliwość odliczenia podatku VAT przez Gminę w całości lub części...


Zdaniem wnioskodawcy w odniesieniu do omawianej sytuacji Gmina nie dokonuje odliczenia naliczonego podatku VAT, gdyż brak jest ku temu podstaw.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika