Możliwość odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Możliwość odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2010 r. (data wpływu 10 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ?Budowa kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni przydomowych? ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 10 grudnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ?Budowa kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni przydomowych?.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Gmina - czynny podatnik podatku od towarów i usług z tytułu czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych dotyczących m.in. najmu lokali mieszkalnych, mienia komunalnego, sprzedaży wody oraz odbioru odpadów stałych i płynnych - jest w trakcie realizacji zadania ?Budowa kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni przydomowych?. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych Gminy oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

W ramach tej inwestycji została wybudowana sieć kanalizacyjna wraz z przyłączeniami indywidualnych gospodarstw do sieci oraz oczyszczalnie przydomowe. Inwestycja powyższa będzie stanowić mienie komunalne. Przydomowe oczyszczalnie będą przekazane w użytkowanie korzystającym.

Gmina będzie zawierała umowy cywilnoprawne z mieszkańcami, na podstawie których będzie osiągała dochody z tytułu świadczenia usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, tj. opłaty do mieszkańców przyłączonych do sieci kanalizacyjnej za odprowadzenie, oczyszczenie i likwidację ścieków dostarczonych do oczyszczalni za pośrednictwem sieci kanalizacyjnej.

Ponadto Gmina będzie pobierała opłaty za usługi związane z oczyszczeniem i likwidacją osadów pościekowych dostarczanych do oczyszczalni przez mieszkańców nie przyłączonych do sieci kanalizacyjnej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy istnieje możliwość prawna odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją przez Gminę zadania pod nazwą ?Budowa kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni przydomowych?


Zdaniem Wnioskodawcy, ma możliwość odzyskania podatku naliczonego od towarów i usług, ponieważ zakup usług, robót i materiałów dotyczących inwestycji ?Budowa kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni przydomowych?, jest związany z usługami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Gmina wskazała, że wydatki ponoszone na nabywanie towarów i usług wykorzystywanych do realizacji inwestycji związane są wykonywaniem zadań własnych gminy.

Stwierdziła, że zakończona inwestycja będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych, a stosownie do art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego przepisu wynika, że przedmiotowe prawo, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien dotyczyć zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.

Przepisy art. 88 ustawy przewidują sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalnie przesłanki upoważniające go do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Gmina (czynny podatnik podatku od towarów i usług) jest w trakcie realizacji zadania ?Budowa kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni przydomowych?.

W ramach tej inwestycji została wybudowana sieć kanalizacyjna wraz z przyłączeniami indywidualnych gospodarstw do sieci oraz oczyszczalnie przydomowe, które będą przekazane w użytkowanie korzystającym. Gmina będzie zawierała umowy cywilnoprawne z mieszkańcami, na podstawie których będzie osiągała dochody z tytułu opłat za świadczenie usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.

Na tym tle Gmina powzięła wątpliwość dotyczącą możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją ww. inwestycji.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 86 ust. 1 ustawy należy stwierdzić, że Gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami poczynionymi w ramach realizowanej inwestycji, gdyż będą one miały związek z czynnościami opodatkowanymi (odpłatne usługi), o ile nie wystąpią przesłanki wyłączające to prawo określone w art. 88 ustawy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika