Zwolnienie od podatku sprzedazy gruntu zabudowanego dokonanej w toku egzekucji komorniczej

Zwolnienie od podatku sprzedazy gruntu zabudowanego dokonanej w toku egzekucji komorniczej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2011 r. (data wpływu 3 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 21 grudnia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu zabudowanego dokonanej w toku egzekucji sądowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 listopada 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 21 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu zabudowanego dokonanej w toku egzekucji sądowej.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan kilkanaście postępowań egzekucyjnych przeciwko spółce z o.o. dotyczących nieruchomości:

  • KW (?)/0 - zbudowanej budynkami kotłowni i garażowym,
  • KW (?)/6 - utwardzonej brukiem betonowym,
  • KW (?)/1 i KW (?)/9 - zabudowanej budynkiem produkcyjnym z częścią socjalno-biurową.


W odpowiedzi na zapytanie skierowane do dłużnika, czy jest nadal płatnikiem podatku od towarów i usług oraz w sprawie nieruchomości KW (?)/1 i KW (?)/9 czy:

  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a oddaniem w dzierżawę (jeżeli nieruchomość była oddana w dzierżawę) upłynął okres krótszy niż 2 lata,
  • właściciel nieruchomości poniósł koszty związane z modernizacją, ulepszeniem, przekraczające 30% wartości początkowej i ulepszone budynki były wykorzystywane do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat,
  • w stosunku do tych nieruchomości, przy zakupie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,


Spółka wskazała, iż jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Nieruchomości, dla których są prowadzone księgi wieczyste KW (?)/0, KW (?)/1 i Kw (?)/9 zostały zakupione w dniu 22 maja 2009 r. za cenę, która zwierała podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu. Nie dokonywała modernizacji lub ulepszenia nieruchomości, przekraczającego 30% jej wartości początkowej. Nieruchomość KW (?)/6 została zakupiona za cenę, która nie zawierała podatku od towarów i usług.

Nieruchomość oznaczona nr KW (?)/6 utwardzona brukiem betonowym, wg opinii biegłego, jest budowlą, służyła jako plac manewrowy i parking dla samochodów, nie była przedmiotem najmu i dzierżawy. Spółka nie dokonywała modernizacji lub ulepszenia tej nieruchomości. Nieruchomości KW (?)/0, KW (?)/1 i KW (?)/9 nie były przedmiotem najmu i dzierżawy, budynki na nich posadowione nie zostały wzniesione przez spółkę.



W związku z powyższym zadano następujące pytania:


Czy sprzedaż ww. nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle zebranych informacji oraz przesłanych przez dłużnika, sprzedaż nieruchomości nie powinna być obciążona podatkiem od towarów i usług.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem. Zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.


Na mocy art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Z treści ust. 11 ww. artykułu wynika, że oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.



Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy).

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem postępowania egzekucyjnego będą nieruchomości zabudowane budynkami (kotłownią, garażem, budynkiem produkcyjnym z częścią socjalno-biurową) i budowlą (plac manewrowy i parking). Działki, na których posadowione są budynki, zostały nabyte za cenę zawierającą podatek od towarów i usług, który podlegał odliczeniu. Z kolei działka, na której znajduje się budowla, została nabyta za cenę, która nie zawierała podatku od towarów i usług. Spółka nie dokonywała modernizacji lub ulepszeń budynków lub budowli przekraczających 30% ich wartości początkowej.

Mając na uwadze powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro nieruchomości zabudowane budynkami nabyte w dniu 22 maja 2009 r. zostały opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a dłużnik nie ponosił nakładów na ulepszenie przewyższających 30% ich wartości początkowej, zasadne jest przyjęcie, iż co najmniej z tą datą nastąpiło oddanie tych nieruchomości do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, tj. nastąpiło ich pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ww. ustawy. A zatem przy ich zbyciu będzie przysługiwała możliwość zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, chyba że zostanie wybrana opcja opodatkowania, wskazana w art. 43 ust. 10 ustawy. Natomiast dostawa nieruchomości, na której znajduje się budowla, o ile została nabyta od podatnika podatku od towarów i usług, który na fakturze VAT dokumentującej jej zbycie zastosował zwolnienie od podatku, podlegać będzie także zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W sytuacji jednak, gdy została nabyta od osoby fizycznej, dla której czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jakkolwiek jej dostawa dokonywana będzie w ramach pierwszego zasiedlenia, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, dłużnikowi nie przysługiwało bowiem prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jej nabyciu oraz nie ponosił nakładów na ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej.

Wobec powyższego ? przy uwzględnieniu treści art. 29 ust. 5 ustawy ? zwolnieniu podlegać będą również grunty, na których przedmiotowe budynki i budowla są posadowione.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 86-35 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika