Czy umowa sprzedaży udziałów pomiędzy dotychczasowymi udziałowcami za kwotę poniżej ich wartości (...)

Czy umowa sprzedaży udziałów pomiędzy dotychczasowymi udziałowcami za kwotę poniżej ich wartości minimalnej podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty w Łodzi, działając na podstawie:

- art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),

- art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 141, poz. 1514 ze zm.) uznaje za prawidłowe.

Porady prawne

stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 24 lutego 2005 r. w sprawie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn w przypadku zawarcia umowy sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością poniżej ich wartości nominalnej.

W dniu 24.02.2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Pani z dnia 22.02.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Z przedstawionego wniosku wynika, że w dniu 3 lutego 2005 roku nabyła Pani 329 udziałów w spółce z o.o. za cenę 50,00 zł. Natomiast nominalna wartość sprzedanych udziałów wynosi 32.900,00 zł. Wątpliwość zapytania dotyczy możliwości zastosowania art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, czyli uznania, że zakup udziałów dokonany poniżej wartości rynkowej zawierał w sobie darowiznę, tj. nieodpłatne świadczenie uczynione na rzecz podatnika kosztem majątku Spółki - w związku z art. 888 k.c.

W ocenie tutejszego organu podatkowego nie ma podstaw prawnych do kwestionowania treści czynności prawnej, którą zawarły strony tj. umowy sprzedaży. Strony czynności ustaliły w umowie cenę jako element konieczny dla zaistnienie tego stosunku obligacyjnego. Dlatego też ustawa o podatku od spadków i darowizn - a w szczególności art. 1 ust. 1 pkt 2 nie znajdzie zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.

Wobec czego stanowisko Podatnika należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Panią zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa, przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawczyni. Jeżeli jednak podatnik płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacja zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych, i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika