Stawka VAT dla usług szkolenia płetwonurków PKWiU - 92.62.13.

Stawka VAT dla usług szkolenia płetwonurków PKWiU - 92.62.13.

Zgodnie z przedstawionym w piśmie stanem faktycznym Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w której między innymi zajmuje się szkoleniem na stopnie płetwonurka. Szkolenia te realizowane są pod patronatem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego - Komisji Działalności Podwodnej. Zgodnie z klasyfikacją statystyczną PKWiU usługi te mieszczą się w grupowaniu 92.62.13-00.00 jako usługi związane ze sportem pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaka stawkę VAT winien stosować przy tego typu działalności. Zdaniem Podatnika świadczenie przedmiotowych usług podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług, ponieważ według oświadczenia Podatnika świadczenie usług nie ma na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które Podatnik osiąga przeznacza na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług oraz wzrost bezpieczeństwa.

Porady prawne

Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego według stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku, tutejszy organ podatkowy stwierdza j.n.:Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

W ww. załączniku Nr 4 pod poz. 11 zostały wymienione usługi PKWiU ex 92 - 'Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem: 1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi, 2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych, 3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61), 4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe, 5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5), 6. działalności agencji informacyjnych, 7. usług wydawniczych, 8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12

Jak zaznaczono w objaśnieniach do ww. załącznika Nr 4 zwolnienie to dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem, świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Uwzględniając przedstawiony przez Stronę stan faktyczny należy przede wszystkim podkreślić fakt, iż jest Pan osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza sama w sobie ma na celu osiąganie zysków i podejmowana jest w celach zarobkowych., co wynika wprost z definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie z dnia 02-07-2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004r. nr 173, poz. 1807 ze zm.) w brzmieniu: 'działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły'.

W świetle powołanego przepisu świadczenie przez Pana przedmiotowych usług nie może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Świadczone przez Podatnika usługi zaliczone do grupowania PKWiU 92.62.13 są wykonywane w ramach działalności gospodarczej a zatem są realizowane w celu osiągania przychodu, zaś przeznaczanie uzyskanych przychodów na dalszy rozwój i poprawę świadczonych usług wzrost bezpieczeństwa nie daje podstaw do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Reasumując świadczenie powyższych usług podlega opodatkowaniu stawką VAT 22% na mocy art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika