Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować, w przypadku gdy towar fizycznie odbiera (...)

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować, w przypadku gdy towar fizycznie odbiera kontrahent z kraju członkowskiego Unii, a faktura na dostawę tego towaru jest wystawiana na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego?

W związku ze złożeniem przez podatnika pisma w dniu 27.04.2004r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów.

Porady prawne

W art. 2 pkt 8 ustawy ww. określono, że przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

Przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną, w myśl art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy rozumie się transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:
a) trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,
b) przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

Ze stanu przedstawionego we wniosku wynika, że na dostawę towaru Podatnik wystawia fakturę na kontrahenta z USA, który płaci za towar, natomiast fizycznie towar odbiera kontrahent z terytorium państwa członkowskiego, a zatem mając na uwadze powyżej powołane przepisy czynność ta nie będzie wewnątrzwspólnotową dostawą, nie będzie eksportem towarów, ani też nie będzie wewnątrzwspólnotową transakcją trójstronną, co oznacza że podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących w kraju.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika