Jak wynika ze złożonego wniosku, w miesiącu lutym 2006r. na podstawie aneksu do umowy (cesja (...)

Jak wynika ze złożonego wniosku, w miesiącu lutym 2006r. na podstawie aneksu do umowy (cesja praw i obowiązków) podatnik przejął prawa i obowiązki pierwotnego korzystającego (leasingobiorcy)z leasingu samochodu ciężarowego. W umowie leasingu strony przewidziały, że:
- przedmiot leasingu zaliczany jest do majątku finansującego, który z tego tytułu dokonuje odpisów amortyzacyjnych,
- została zawarta na czas określony 36 miesięcy (powyżej 40% normatywnego okresu amortyzacji),
- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, przekracza wartość początkową środka trwałego.
Do czasu zakończenia umowy jest podatnik jest zobowiązany zapłacić 8 czynszów leasingowych, w związku ze spełnieniem warunków jw. uważa, iż zachowuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłat ustalonych w umowie leasingu.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Kodeks cywilny w art. 709 stanowi, że korzystający nie może oddać przedmiotu leasingu do używania osobie trzeciej bez zgody finansującego. W razie naruszenia tego obowiązku finansujący może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba, że strony uzgodniły termin wypowiedzenia.

Ustawodawca w art. 23a ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowej określił, że leasing jest umową cywilnoprawną, w której finansujący przekazuje korzystającemu prawo do użytkowania danego dobra w uzgodnionym okresie w zamian za wnoszone opłaty przez korzystającego.

Porady prawne

Kluczowe znaczenie ma zapis art. 23b ust. 1 ustawy podatkowej, który stanowi, że opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych, stanowią koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1)została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome oraz
2)suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.

Z przedłożonego wniosku nie wynika, kiedy podstawowa umowa leasingu została zawarta. Z treści wniosku wynika, że jest to tzw. leasing operacyjny, o którym mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc chodzi tu o umowy zawarte po dniu 1 października 2001r. Ustawą z dnia 6 września 2001r. o zmianie ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 106, poz. 1150) wprowadzono do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Rozdział 4a ? Opodatkowanie stron umowy leasingu? z mocą od dnia 1 października 2001r., który ma zastosowanie do umów leasingu zawartych po tym dniu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje wprost skutków podatkowych w przypadku cesji umowy leasingu. Unormowania zawarte w art. 23a - 23l tej ustawy określają jedynie skutki podatkowe rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie podstawowego okresu umowy oraz skutki podatkowe występujące w trakcie trwania umowy.

Ponadto należy pamiętać o generalnej zasadzie kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej 'Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 .?

Unormowanie to oznacza, iż możliwość zaliczenia określonego wydatku, nie wyłączonego z mocy art. 23, do kosztów uzyskania przychodów zależna jest od wykazania przez podatnika istnienia bezpośredniego związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami a uzyskanym przychodem jako następstwo tego związku. Ustawodawca w art.23 ustawy nie wymienia wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów ? kosztów odpowiadających wartości spłacanych rat leasingowych w przypadku przejęcia cesji umowy.

Jeśli więc leasing dotyczy prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas podatnik zachowuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat ustalonych w umowie leasingu, w okresie korzystania z przedmiotu umowy.

Jeżeli zatem dane przedstawione we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew podziela stanowisko Podatnika zawarte we wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika