Jak wynika ze złożonego wniosku firma (PFZ s.c., której podatnik jest współwłaścicielem), (...)

Jak wynika ze złożonego wniosku firma (PFZ s.c., której podatnik jest współwłaścicielem), prosi o zajęcie stanowiska w kwestii dotyczącej wysokości odpisów amortyzacyjnych suszarni próżniowej (zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacyjnej). Urządzenie zostało sklasyfikowane jako ?suszarki próżniowe z półkami grzejnymi? pod pozycją 477-0 do 4 (grupa 4, podgrupa 48, rodzaj 477 KŚT). Suszarnia jest urządzeniem innowacyjnym nie wymienionym w wyszczególnieniu KŚT; we wniosku wskazano na czynniki świadczące o jej innowacyjności oraz załączono opis funkcjonowania suszarni wraz oświadczeniem producenta, prospektem i europatentem. Jego zdaniem:ponieważ zakup opisanej suszarni wiąże się z wysokim nakładem inwestycyjnym zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacyjnej dla maszyn i urządzeń grupy 4-6 Klasyfikacji Środków Trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, o którym mowa w art. 22i ust. 2 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasadne.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Stosownie do przepisów art. 22i ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać:

Porady prawne

- dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) wydanej na podstawie odrębnych przepisów, zwanej dalej 'Klasyfikacją', poddanych szybkiemu postępowi technicznemu - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.(art. 22i ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)

Zgodnie z objaśnieniami do wykazu stawek rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiących załącznik nr 1 do ustawy przez maszyny i urządzenia grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, o których mowa w art. 22i ust. 2 pkt 3 ustawy rozumie się maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające złożone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną.

Zatem w przypadku zaistnienia okoliczności powołanych w cytowanych wyżej przepisach podatnikowi przysługuje prawo do podwyższenia podstawowej stawki amortyzacyjnej wynikającej z wykazu stawek amortyzacyjnych o współczynnik 2,0.

Ze złożonego wniosku wynika, suszarnia jest urządzeniem energooszczędnym, posiada rewersyjny system napowietrzania poprzecznego komory wsadu. Do przeprowadzania procesów suszenia różnych gatunków drewna, parzenia, obróbki termicznej oraz sterylizacji drewna zastosowano mikroprocesorowy system SPS-Simensa. Sterowanie pracą suszarni odbywa się za pomocą komputerowej wizualizacji w oparciu o nowoczesne i stale aktualizowane programy komputerowe ...

Jak wynika z powyższego suszarnia próżniowa / grupa 4 KŚT / może być amortyzowana z zastosowaniem podwyższonej stawki amortyzacyjnej, gdyż spełnia kryteria urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew jednocześnie informuje, że ciężar udowodnienia takiej okoliczności spoczywa na podatniku, który z faktu zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów podwyższonych odpisów amortyzacyjnych wywodzi korzystne dla siebie skutki w postaci obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W oparciu o powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew podziela stanowisko przedstawione we wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika