dotyczy zaliczenia opłat z tytułu otrzymanych gwarancji ubezpieczeniowych na okoliczność zabezpieczenia (...)

dotyczy zaliczenia opłat z tytułu otrzymanych gwarancji ubezpieczeniowych na okoliczność zabezpieczenia wadiów, właściwego usunięcia wad i usterek i należytego wykonania kontraktu do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia opłat z tytułu otrzymanych gwarancji ubezpieczeniowych na okoliczność zabezpieczenia wadiów, właściwego usunięcia wad i usterek i należytego wykonania kontraktu do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Porady prawne

Pismem z dnia 12.06.2007r. (data wpływu 13.06.2007r.) Spółka wystąpiła z pytaniem: czy ponoszone opłaty z tytułu otrzymanych gwarancji ubezpieczeniowych na okoliczność zabezpieczenia wadiów, właściwego usunięcia wad i usterek i należytego wykonania kontraktu należy rozliczać w czasie zgodnie z okresem ważności gwarancji?
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka w związku z działalnością budowlaną ponosi opłaty z tytułu otrzymanych gwarancji ubezpieczeniowych na okoliczność zabezpieczenia wadiów, właściwego usunięcia wad i usterek i należytego wykonania kontraktu.Zdaniem Spółki opłaty te należy rozliczać w czasie, ponieważ zgodnie z umowami zawartymi z ubezpieczycielem naliczane są one w zależności od okresu objętego gwarancją i są rodzajem ubezpieczenia od ewentualnych zdarzeń w przyszłości mających miejsce w tym okresie.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Zasady potrącalności kosztów uzyskania przychodów w stanie prawnym obowiązującym od 1.01.2007r. regulują przepisy art. 15 ust. 4, ust. 4a - 4d w/w ustawy.
Data potrącalności kosztów określona we wskazanych przepisach zależy od charakteru powiązania tych kosztów z przychodem podatkowym.
W opinii organu podatkowego koszty opłaty z tytułu otrzymanych gwarancji ubezpieczeniowych na okoliczność zabezpieczenia wadiów, właściwego usunięcia wad i usterek i należytego wykonania kontraktu należy rozliczać w czasie zgodnie z okresem ważności gwarancji, gdyż należy uznać je za koszty pośrednio związane z przychodami osiągniętymi przez podatnika. Nie można ich powiązać bezpośrednio z konkretnym przychodem. Ponoszenie jest konieczne z uwagi na prawidłowe funkcjonowanie podatnika.
Stosownie do art. 15 ust. 4d w/w ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zatem, poniesione koszty opłaty z tytułu otrzymanych gwarancji ubezpieczeniowych na okoliczność zabezpieczenia wadiów, właściwego usunięcia wad i usterek i należytego wykonania kontraktu należy rozliczać w czasie, zgodnie z okresem ważności gwarancji.
W przypadku gdy koszty dotyczyć będą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie będzie możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku, wg którego opłaty należy rozliczać w czasie jest prawidłowe.
Uznając za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika