Czy koszty uzyskania przychodów spółka powinna pomniejszać o odpisy amortyzacyjne (nie stanowiące (...)

Czy koszty uzyskania przychodów spółka powinna pomniejszać o odpisy amortyzacyjne (nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów) od miesiąca kwietnia tj. od momentu umorzenia pożyczki czy też od początku amortyzacji środka trwałego tj. za trzy poprzednie miesiące ?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 31.05.2006 r. Spółki X z o.o. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidulanej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Spółka X z o.o. wnioskiem z dnia 24.05.2006 r. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych odnośnie korekty odpisów amortyzacyjnych po umorzeniu części pożyczki udzielonej na sfinansowanie nabycia środka trwałego, w świetle art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).Pismem z dnia 27.07.2006 r. wezwano spółkę do usunięcia braków w w/w wniosku poprzez złożenie oświadczenia, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym bądź też kontrola skarbowa.Wniosek został uzupełniony przez spółkę pismem z dnia 07.08.2006 r.

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka w miesiącu grudniu 2005 r. przyjęła do używania środek trwały, dokonując miesięcznych odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca stycznia 2006 r. i zaliczała w miesiącach od stycznia do marca 2006 r. do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości środka trwałego w pełnej wysokości. Nabycie środka trwałego zostało częściowo sfinansowane z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W kwietniu 2006 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umorzył część udzielonej pożyczki. Spółka ustaliła proporcję, w jakiej pozostaje kwota umorzonej pożyczki do wartości środka trwałego i uznała, iż proporcjonalnie do wysokości tego udziału kwota miesięcznych odpisów amortyzacyjnych nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu.

W złożonym wniosku spółka postawiła pytanie: czy koszty uzyskania przychodów winna pomniejszać o odpisy amortyzacyjne (nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów) od miesiąca kwietnia tj. od momentu umorzenia pożyczki czy też od początku amortyzacji środka trwałego tj. za trzy poprzednie miesiące. Zdaniem spółki należy pomniejszyć koszty uzyskania przychodów o część odpowiadającą umorzonej pożyczce od miesiąca kwietnia.

Rozpatrując wniosek podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje:

Do przedstawionego w zapytaniu problemu mają zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z dyspozycją powołanego przepisu, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a - 16m, od tej części ich wartości, która odpowiada wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonych od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Z powyższego przepisu wynika, że dokonany w jakiejkolwiek formie zwrot nakładów poniesionych w związku z zakupem środka trwałego powoduje, że odpisy amortyzacyjne od tej części wartości środka trwałego, która została zwrócona podatnikowi nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Pod pojęciem zwrotu nakładów w jakiejkolwiek formie rozumie się między innymi dofinansowanie w formie dotacji, subwencji, dopłat, refundacji, umorzenia pożyczki. Otrzymanie dofinansowania (bez względu na formę) nie wpływa na wartość początkową środka trwałego oraz na wysokość odpisów amortyzacyjnych wykazywanych w ewidencji środków trwałych. Stanowi przesłankę do wydzielenia części odpisów amortyzacyjnych, równej kwotowo otrzymanemu zwrotowi nakładów na zakup środka trwałego i nie zaliczenie tak wydzielonej części odpisów do kosztów uzyskania przychodów.Jednocześnie należy podkreślić, iż prawidłową formą będzie tu równomierne zmniejszenie odpisów zaliczanych do kosztów przez okres amortyzacji.

Moment dofinansowania ma więc istotne znaczenie w sprawie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów części odpisów amortyzacyjnych równych kwotowo otrzymanemu zwrotowi nakładów na nabycie środka trwałego.

W dacie otrzymania dofinansowania (w formie umorzonej pożyczki) odpisy amortyzacyjne od wartości sfinansowanej umorzoną pożyczką nie stanowią kosztów uzyskania przychodów za każdy miesiąc, do czasu pełnego zamortyzowania przedmiotowego środka trwałego. Uwzględniając obowiązujące przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, że do czasu umorzenia części pożyczki przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne obliczone od wartości początkowej danego środka trwałego.

W miesiącu umorzenia pożyczki należy wydzielić z dokonywanych odpisów amortyzacyjnych taką ich część, która odpowiada amortyzacji obliczonej od wartości otrzymanego przez spółkę zwrotu wydatków na nabycie środka trwałego. W tym celu należy:1. obliczyć proporcję w jakiej pozostaje kwota umorzonej pożyczki do wartości początkowej środka trwałego, określonej zgodnie z art. 16g ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, 2. ustalić miesięczną kwotę odpisu amortyzacyjnego nie stanowiącą kosztu uzyskania przychodu, będącą iloczynem ustalonego odpisu amortyzacyjnego i ustalonego wyżej wskaźnika proporcji, 3. obliczyć miesięczną kwotę odpisu amortyzacyjnego stanowiącą koszt uzyskania przychodów, jako różnicę pomiędzy kwotą miesięcznego odpisu amortyzacyjnego a kwotą odpisu amortyzacyjnego nie stanowiącego kosztu uzyskania przychodów.

Korekta kosztów uzyskania przychodów powinna być dokonana z uwzględnieniem przedstawionych zasad od miesiąca kwietnia 2006 r., tj. w miesiącu umorzenia części pożyczki, z której sfinansowano zakup środka trwałego.

Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko zajęte przez spółkę we wniosku jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika