Jak powinny być rozliczane faktury korygujące wystawione z powodu podwyższenia ceny sprzedaży?

Jak powinny być rozliczane faktury korygujące wystawione z powodu podwyższenia ceny sprzedaży?

Pismem z dnia 25.09.2006r. podatnik wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści wniosku wynika, iż ww. podpisał wieloletnie umowy z głównymi swoimi klientami, którzy corocznie ustalają nowe ceny w stosunku do ceny bazowej z dniem 1 stycznia ,biorąc pod uwagę poziom cen wyrobów hutniczych .Ceny te jednak nie zawsze są akceptowane przez firmę podatnika i wówczas w drodze negocjacji ustala się nowe wyższe ceny, które zawsze obowiązują od 1 stycznia i obejmują również wyroby dostarczone wcześniej, które były fakturowane do danego okresu wg cen klienta. Po uzgodnieniu nowych wyższych cen, firma podatnika występuje do swoich klientów o uznanie swoich należności z tytułu podwyższonej ceny .Zaakceptowanie nowych cen kończy się przesłaniem przez odbiorcę not uznaniowych ,w rezultacie których firma podatnika wystawia faktury korygujące dla swoich klientów .

Pytanie podatnika dotyczyło następującej kwestii: - Jak powinny być ujmowane w deklaracji VAT ?7 faktury korygujące dotyczące podwyższenia ceny sprzedaży, jeżeli ich przyczyną nie jest naprawa błędu lecz inna okoliczność, która zaistniała po dokonaniu pierwotnej sprzedaży?

Zdaniem podatnika faktura korygująca podwyższająca podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej wystawiona z powodu podwyższenia ceny sprzedaży, powinna być rozliczona na bieżąco i ujmowana w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia oraz w deklaracji VAT ? 7 za bieżący miesiąc.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słupsku w postanowieniu z dnia 20.10.2006r. Nr P III/1/443-46/06 w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego stwierdził, iż stanowisko przedstawione we wniosku - zgodnie z którym podatek należny wynikający z faktury korygującej dotyczącej podwyższenia ceny sprzedaży rozlicza się w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym wystawiono fakturę korygującą ? jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu powołano się na przepisy art.19 ust.1,ust.4 i art.29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54,poz.535 z późn.zm./ oraz § 17 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług/ Dz.U. Nr 95,poz.798 z późn.zm./.

Podsumowując stwierdzono, że w świetle przywołanych przepisów i biorąc pod uwagę ,iż w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym chodzi o kwotę należną z tytułu sprzedaży ,dla której obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury w należności prawidłowej na ówczesny moment, to w przypadku podwyższenia ceny za dokonaną sprzedaż na podstawie przeprowadzonych negocjacji ? należy dokonać korekty deklaracji VAT ?7 za wcześniejsze miesiące.

Na powyższe postanowienie podatnik pismem z dnia 02.11.2006r. złożył zażalenie ?zarzucając naruszenie przepisów art.19 ust.1 i art.29 ust.1 ustawy o podatku VAT ? poprzez błędną wykładnię i nie uznanie możliwości ujmowania powyższych faktur korygujących w rejestrze sprzedaży w dacie ich wystawienia oraz w deklaracji VAT-7 za bieżący miesiąc.

W uzasadnieniu podatnik podtrzymuje argumentację zawartą we wniosku z dnia 25.09.2006r.W jego ocenie w przypadku, gdy korekta powoduje podwyższenie podatku należnego, sposób rozliczenia wystawionych przez sprzedawcę faktur korygujących uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczność wystawienia danej faktury.

Zdaniem ww. faktura korygująca podwyższająca podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej może być zatem wystawiona:

  • w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie kwoty podatku wykazanego w pierwotnej fakturze, wówczas faktura korygująca winna być ujęta w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym została wystawiona pierwotna faktura i jednocześnie winna być skorygowana deklaracja VAT-7 za ten miesiąc .
  • z powodu innych przyczyn określonych w § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. np. z powodu podwyższenia ceny sprzedaży.

W tym przypadku faktura podwyższająca podatek należny wystawiona jest z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży. Pierwotna sprzedaż, a tym samym data powstania obowiązku podatkowego odzwierciedla prawidłowo stan faktyczny/a tak było w omawianym przypadku/.Wówczas rozlicza się ją na bieżąco i ujmuje w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia oraz w deklaracji VAT-7 za bieżący miesiąc.

Po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza się co

następuje:

Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług/Dz.U.Nr 54,poz.535 z późn.zm./:

  • ust.1 - Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust.2-21,art.14 ust.6,art.20 i art. 21 ust.1.
  • ust.4 - Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Stosownie natomiast do art.29 ust.1 w/cyt. ustawy ? Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22,art.30-32,art.119 oraz art.120 ust.4 i 5.Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę(kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r.w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług/Dz.U.Nr 95,poz.789 z późn.zm./zawiera m.in. unormowania odnośnie zasad wystawiania faktur korygujących.

Zgodnie z § 17 ust.1 tego rozporządzenia ? fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury .

W związku z tym, iż w w/cyt. rozporządzeniu nie został uregulowany sposób rozliczenia przez sprzedawcę podatku należnego z faktury korygującej, wystawionej wskutek podwyższenia ceny, należy odnieść się do zasad ogólnych dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług ,określonych przepisami w art.19 ustawy o podatku VAT.

W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym chodzi o prawidłową kwotę należną z tytułu sprzedaży ?pierwotnej?, dla której obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury ?pierwotnej?.

W sytuacji zatem, gdy faktura korygująca wystawiona z powodu podwyższenia ceny, spowodowała zwiększenie podatku należnego, powinna zostać uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej sprzedaży ? poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za miesiące wcześniejsze.

Podkreślić przy tym należy, że przeciwne argumenty podatnika przedstawione w zażaleniu polegają na dowolnej interpretacji ,gdyż nie znajdują oparcia w obowiązujących przepisach prawa podatkowego.

W świetle powyższego reasumując - stanowisko organu podatkowego pierwszej instancji podjęte w ww. postanowieniu jest prawidłowe i nie ma podstaw do jego zmiany, o czym orzeczono w sentencji.


Referencje

PIII/1/443-46/06, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika