Podatnik zwraca się z zapytaniem czy opłata ewidencyjna pobrana za wpisanie do dowodu rejestracyjnego (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy opłata ewidencyjna pobrana za wpisanie do dowodu rejestracyjnego wyniku pozytywnego badania technicznego pojazdu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2003 r. (Dz. U. Nr 227, poz. 2254), nie podlegająca ustawie o podatku VAT , winna być wykazana na paragonach kasy rejestrującej jako sprzedaż zwolniona. Uważamy , że pobieranie opłaty ewidencyjnej w wysokości 2 zł i wykazanie jej w kasie fiskalnej jako sprzedaż zwolniona z innymi opłatami jest zgodna z przepisami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2003 r. (Dz. U. Nr 227, poz. 2254), § 3 pkt 5.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 16.02.2004 r. (uzupełnione dnia 02.03.2004r.) informuję, iż kwota opłaty ewidencyjnej może być ewidencjonowana i wykazywana na paragonach fiskalnych.

Opłata ewidencyjna jest m.in. opłatą za wpis do dowodu rejestracyjnego kolejnego terminu badania technicznego. Powyższy wpis nierozerwalnie łączy się ze świadczonymi przez Państwa usługami dotyczącymi przeglądów pojazdów. Jak wynika z dołączonej przez Państwo opinii klasyfikacyjnej nr OK-5672/KU-42/06-1767/04 z dnia 25.03.2004 r. wydanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi ? Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, usługa polegająca na wpisie do dowodu rejestracyjnego kolejnego terminu badania technicznego (za którą pobierana jest opłata ewidencyjna) nie stanowi kryterium klasyfikacyjnego wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług Z uwagi na fakt, iż wpisywanie wyniku badani technicznego nie stanowi usługi w rozumieniu klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej nie stosuje się więc do nich ustawy o VAT.

Porady prawne

Odpowiadając na Państwa zapytanie należy wskazać iż zgodnie z art. 29 ust 1 ustawy o VAT , podatnicy sprzedający towary i świadczący usługi w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (...) są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu o kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących .

Pomimo istnienia w/w ogólnej zasady co do obowiązków ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych należy mieć na uwadze także Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. z dnia 17 lipca 2002 r.). Zgodnie z § 1 pkt 15 w/w rozporządzenia przez wydruk niefiskalny rozumie się każdy niezawierający transakcji sprzedaży dokument wydrukowany przez kasę przed jej fiskalizacją oraz każdy inny dokument niezawierający transakcji , dopuszczony programem pracy kasy do druku, poza paragonem fiskalnym , fakturą VAT i raportami fiskalnymi.

Jak wynika z całokształtu przepisów nie ma przeciwskazań aby ewidencjować na kasie fiskalnej (jeżeli jej rozwiązania konstrukcyjne to przewidują) transakcje nieobjęte zakresem przedmiotowym podatku od towarów i usług. Nie będzie to bowiem sprzedaż w rozumieniu przepisów podatkowych dotyczących tego podatku. Należy także zauważyć, iż kasa fiskalna zgodne z § 3 ust 1 pkt 10 cyt. rozporządzenia nie może zawierać rozwiązań konstrukcyjnych, technicznych i wykonywać funkcji, które mogą prowadzić do nieprawidłowego wyliczania obrotu i kwot podatku należnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika