Czy jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych Spółka powinna dokonać rozliczenia tego podatku (...)

Czy jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych Spółka powinna dokonać rozliczenia tego podatku w związku z przeprowadzeniem umorzenia udziałów bez wynagrodzenia.

Na podstawie art.14 a § 1 i § 4 oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa / Dz . U. z 2005 r. Nr 8 , poz . 60 z późń. zm . / stanowisko Spółki dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 10.10.2006 r. / data wpływu do urzędu 18.10.2006 r. /, uznaję za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 10.10.2006 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła następujące fakty: 1. Zgromadzenie Wspólników Spółki , na podstawie art. 199 § 3 i § 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 , z pózn. zm. ) planuje dokonać umorzenia bez wynagrodzenia części udziałów należących do Spółdzielni Pracy, 2. Spółdzielnia wyrazi zgodę na umorzenie należących do niej udziałów bez wynagrodzenia , 3. Koszty umorzenia zostaną w pełni pokryte z czystego zysku ( zysku do podziału ) Spółki bez obniżania kapitału zakładowego .

Porady prawne

W związku z tym Spółka zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem , czy jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych powinna dokonać rozliczenia tego podatku w związku z przeprowadzeniem umorzenia udziałów bez wynagrodzenia . Zdaniem Spółki pokrycie kosztów umorzenia z czystego zysku , bez obniżenia kapitału zakładowego , nie powoduje po stronie Spółki , której udziały są umarzane , żadnych konsekwencji podatkowych . Zgodnie z art.14 a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r ? Ordynacja podatkowa / Dz . U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późń. zm./, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnikurzędu skarbowego , na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam następującej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego :Stosownie do przepisu art.10 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych / Dz. U. z 2000 r Nr 54 , poz. 654 z późń. zm./ dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału , w tym dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów ( funduszy ) osoby prawnej . W wyniku umorzenia udziałów w przedstawionej formie kapitał zakładowy Spółki nie ulegnie podwyższeniu a ponieważ umorzenie przeprowadzone zostanie bez wynagrodzenia nie wystąpi przekazanie na ten kapitał kwot z innych kapitałów ( funduszy).

Z powyższego wynika , że w momencie umorzenia części udziałów Spółka nie uzyskuje dochodu do opodatkowania w rozumieniu art.7 i art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w przestawionym stanie faktycznym nie ciąży na niej obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia na rachunek Urzędu Skarbowego podatku dochodowego od osób prawnych . Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie , za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie , w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika