Czy koszty związane z opłatami za studia, wyjazdami na sesje do ....., noclegami a także wydatki na (...)

Czy koszty związane z opłatami za studia, wyjazdami na sesje do ....., noclegami a także wydatki na zakup literatury, jako związane z przyszłymi i bieżącymi przychodami, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności?

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami: Dz. U. z 2004r. Nr 93, poz. 894; Dz. U. z 2005r. Nr 85, poz. 727; Dz. U. Nr 86, poz. 732, Dz. U. Nr 143, poz. 1199) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie po rozpatrzeniu wniosku Pani ...... z dnia 28.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z opłatami za studia, wyjazdami na sesje, kosztami noclegów, jak również zakupem niezbędnej literatury

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług medycznych w zakresie porad lekarskich i pielęgniarskich. W ramach prowadzonej działalności Podatniczka zatrudnia dwóch lekarzy oraz sama świadczy usługi lekarskie jako lekarz - specjalista chorób wewnętrznych. W październiku 2005r. Wnioskodawczyni podjęła studia zaoczne na kierunku psychologii w Warszawie. Studia są odpłatne i stanowią, jak wskazuje pytający, wydatek związany z prowadzoną firmą.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskującej koszty związane z opłatami za studia, wyjazdami na sesje do Warszawy, noclegami a także wydatki na zakup literatury, jako związane z przyszłymi i bieżącymi przychodami, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmianami) zwanej dalej ustawą, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 ust. 1 ustawy.

Powyższe oznacza, że aby zakwalifikować dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:

  • celem poniesienia wydatku jest osiągnięcie przychodu;
  • wydatek nie może być wymieniony w katalogu wydatków nie uznawanych za koszt uzyskania przychodów.

Wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe nie są ujęte w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartym w przepisach art. 23 ustawy. Zatem dokonując oceny, czy wydatki na opłaty za studia, wyjazdy na sesje, noclegi i zakup literatury fachowej mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, należy mieć na uwadze związek tych wydatków z przychodami z danego źródła przychodów.

Ustawodawca wiąże koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodu. Cel ten musi być widoczny a poniesione wydatki powinny go bezpośrednio realizować lub co najmniej zakładać jako realny.

Jeżeli kierunek studiów jest zgodny z rodzajem i profilem prowadzonej działalności, a ukończenie ich podniesie poziom niezbędnej wiedzy i kwalifikacji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, które bezpośrednio oddziaływać będą na zwiększenie ( uzyskanie) przychodu, wydatki poniesione na kształcenie przedsiębiorcy w tym zakresie będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Jak wynika z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego w/w warunki zachodzą w sytuacji przedstawionej przez Podatniczkę.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych i w przyszłości zamierza rozszerzyć jej zakres o usługi medyczne w dziedzinie psychologii.

W przedstawionym przez Wnioskodawczynię stanie faktycznym Organ podatkowy stwierdza, iż koszty ponoszone przez Podatniczkę na podnoszenie zawodowych kwalifikacji (opłaty za czesne, wyjazdy na sesje, koszty noclegów i zakup literatury fachowej) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika