Czy lokale mieszkalne po zakończeniu budowy można ująć w ewidencji środków trwałych i czy odpisy (...)

Czy lokale mieszkalne po zakończeniu budowy można ująć w ewidencji środków trwałych i czy odpisy amortyzacyjne będą kosztem uzyskania przychodu?

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.11.2006r. Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ewidencjonowania w kosztach uzyskania przychodów amortyzacji lokali mieszkalnych wynajmowanych pracownikom

stwierdzam, że

-stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pani osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia aptek i usług najmu. Kupiła Pani lokale mieszkalne, które po zakończeniu inwestycji przyjmie na stan środków trwałych.

W powyższych lokalach będą mieszkali pracownicy zatrudnieni w aptekach na umowę o pracę. Mieszkania będą użytkowane przez nich odpłatnie na podstawie wystawianych co miesiąc faktur VAT. Mieszkania zostały zakupione w celu pozyskania pracowników do nowo otwieranej apteki, gdyż ma Pani trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych osób z terenu, na którym będzie działała apteka.

W związku z powyższym zwróciła się Pani z zapytaniem:

  • czy lokale mieszkalne po zakończeniu budowy można ująć w ewidencji środków trwałych i czy odpisy amortyzacyjne będą kosztem uzyskania przychodu?

Zdaniem Pani lokale mieszkalne spełniają definicję środków trwałych i zostaną wprowadzone na stan majątkowy jednostki po zakończeniu inwestycji. Naliczona amortyzacja będzie kosztem uzyskania przychodu, gdyż ma związek z przychodem osiąganym z tytułu świadczonych usług najmu.

Stosownie do treści art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

Według generalnej klauzuli zawartej w tym przepisie wydatek poniesiony przez podatnika stanowi koszt uzyskania przychodu, jeżeli:

  • służy osiągnięciu przychodu tj. został poniesiony w celu jego osiągnięcia. Oznacza to, że za koszt uzyskania przychodu może być uznany tylko ten wydatek, który pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym lub gospodarczym ze źródłem przychodu,
  • nie został wymieniony przez ustawodawcę w art.23.

Amortyzację środków trwałych regulują przepisy art.22a-22n w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art.22a ust.1 pkt 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art.22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art.22 ust.8 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art.22a-22o, z uwzględnieniem art.23.

Mając na uwadze opisany przez Panią we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony wyżej stan prawny stwierdza się, że będzie Pani miała prawo ująć lokale mieszkalne w ewidencji środków trwałych a naliczona amortyzacja będzie kosztem uzyskania przychodu.

W związku z powyższym stanowisko Pani przedstawione we wniosku jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika