W jaki sposób należy ustalić koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji otrzymanych od pracodawcy?

W jaki sposób należy ustalić koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji otrzymanych od pracodawcy?

Podatnik będąc pracownikiem firmy X Sp. z o.o. w marcu 2005r. wraz z innymi pracownikami otrzymał akcje w spółce Y z siedzibą w C, będącej wtedy jedynym udziałowcem spółki XObecnie po fuzji spółki Y ze spółką przejmującą Z z siedziba w S jest właścicielem akcji tej ostatniej spółki. Podatnik akcje te otrzymał nieodpłatnie od udziałowca w/w spółki.Akcje zostały przydzielone na podstawie ?Planu przydziału akcji dla pracowników X? w celu przyznania długoterminowej premii i wyróżnienia dla tych pracowników Spółki, którzy mogą przyczynić się do długoterminowego sukcesu i wzrostu Grupy X. W związku z powyższym otrzymanie akcji przez wszystkich pracowników zostało potraktowane jako przychód ze stosunku pracy otrzymany zza granicy . Za marzec 2005r. Podatnik złożył PIT- 53 i zapłacił podatek.W 2006r. część akcji została sprzedana.

Porady prawne

Wnioskodawca zwrócił się o udzielenie odpowiedzi w jaki sposób należy ustalić koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji:- czy wg zasad ogólnych wynikających z art.22 ust.1d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , tzn. wg wartości otrzymanych akcji, zadeklarowanej w złożonym PIT-53 ?- czy wg zasady określonej art.30 b ust.2 pkt 4 i art.23 ust.1 pkt 38 w/w ustawy tj. wg wydatków poniesionych na nabycie akcji, które poza podatkiem dochodowym nie wystąpiły i czy w tym przypadku zapłacony podatek (wg PIT-53) jest kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art.23 ust.1 pkt 38 w/w ustawy?

Zdaniem podatnika, dochód uzyskany w 2006 roku ze sprzedaży nieodpłatnie otrzymanych akcji należy opodatkować wg stawki 19% w terminie do 30 kwietnia 2007r. Dochód powyższy należy ustalić jako różnice między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji a kosztem uzyskania przychodów ustalonych wg zasad określonych w art.22 ust.1d ustawy o podatku dochodowym, tzn. wg wartości otrzymanych akcji, którą zadeklarował w PIT-53.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art.30b ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 200r., Nr 14, poz.176 z późn. zm.), dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica miedzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.22 ust.1f lub ust.1g, lub art.23 ust.1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust.13 i 14. Z treści art.23 ust. 1 pkt 38, do którego odsyła art.30b ustawy wynika , iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na (...) nabycie (...) akcji w spółce mającej osobowość prawną ( ...) wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych(...) akcji (...).

Stosownie do art. 12 ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy uważa się m.in. wartość pieniężną świadczeń nieodpłatnych.

W przedstawionym stanie faktycznym, przychód z nieodpłatnie otrzymanych akcji przez pracowników został opodatkowany jako przychód ze stosunku pracy.

Wartość pieniężną w takim przypadku stosownie do zapisu art.11 ust. 2a ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Zgodnie z zapisem art.22 ust.1d w/w ustawy w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi stosownie do art.11 ust.2-2b, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, jest wartość przychodu określonego w art.11 ust .2a.

W konsekwencji przy zbyciu akcji nabytych w przedstawionym przypadku, ustalając wysokość kosztów uzyskania przychodu należy uwzględnić przepisy art.23 ust.1 w związku z art.22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem do kosztów uzyskania przychodu ze zbycia przedmiotowych akcji zaliczyć należy wartość otrzymanych akcji, wykazanych w PIT-53.

Reasumując, w przypadku sprzedaży akcji nabytych nieodpłatnie i opodatkowanych w momencie nabycia, podstawą opodatkowania będzie jedynie wzrost wartości tych akcji od dnia nabycia.

Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika