Jaki jest tryb postępowania w sprawie rozliczenia rocznego podatnika po jego śmierci?

Jaki jest tryb postępowania w sprawie rozliczenia rocznego podatnika po jego śmierci?

W odpowiedzi na pismo z dnia 20.01.2004 r., Drugi Urząd Skarbowy Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137 poz. 926 ze zmianami) w sprawie rozliczenia dochodów po zmarłym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), każdy człowiek od chwili urodzenia posiada zdolność prawną. Zdolność ta ustaje z chwilą jego śmierci, nie jest zatem możliwe określenie podatku na podatnika, który nie ma już zdolności prawnej, ani zdolności do czynności prawnych.
W związku z powyższym nie można złożyć zeznania podatkowego w imieniu zmarłego podatnika. Z chwilą śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na jego spadkobierców (art. 922, § 1 Kc ). Majątek zmarłego, w tym ewentualna nadpłata w podatku dochodowym od osób fizycznych, przechodzi na wszystkich spadkobierców. Zgodnie z § 1 art. 104 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu, oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku spadkodawcy, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Jeżeli poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w § 1, zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków ( § 2 w/w artykułu). Po upływie terminu, o którym mowa w § 2, organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę - zgodnie z § 3 w/w artykułu.

Porady prawne

Zatem stanowisko Pani jest niesłuszne, gdyż odpowiedzialność spadkobierców za obowiązki majątkowe spadkodawcy wynika z wyżej przytoczonych przepisów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika