Czy z tytułu hodowli i odłowu raków istnieje obowiązek zgłaszania dochodów do urzędu skarbowego?

Czy z tytułu hodowli i odłowu raków istnieje obowiązek zgłaszania dochodów do urzędu skarbowego?

W odpowiedzi na pismo z dnia 20.11.2003 r. w sprawie cyt. ?Czy z tytułu hodowli i odłowu raków istnieje obowiązek zgłaszania dochodów do urzędu skarbowego?? ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 14a §1 Ordynacji podatkowej uprzejmie wyjaśnia, że:

Zgodnie z art. 2 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 14, poz.176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów powyższej ustawy nie stosuje się do:
1. przychodów z działalności rolniczej z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej
2. przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia
3. przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn
4. przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy
5. przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej.
Za działalność rolniczą w rozumieniu ust.1 pkt 1 uważa się działalność polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1/ 1 miesiąc w przypadku roślin,
2/ 16 dni w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3/ 6 tygodni w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4/ 2 miesiące w przypadku pozostałych zwierząt
? licząc od dnia nabycia.
Powyższe przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym ? ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.)
Natomiast jak już wspomniano, podatkowi dochodowemu od osób fizycznych podlegają przychody z działów specjalnych produkcji rolnej.
Przepis art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym podaje definicję działów specjalnych produkcji rolnej, którymi są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin ?in vitro?, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenia pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Aby uprawa, hodowla lub chów mogły być zaliczone do tego rodzaju działalności muszą odpowiadać rodzajom i rozmiarom działów specjalnych produkcji rolnej objętym tabelą stanowiącą załącznik nr 2 cytowanej wyżej ustawy.
Planowane przez Pana hodowla i odłów raków nie znajdują się we wspomnianej wyżej tabeli, a zatem nie będą stanowić przychodów z działów specjalnych.
Reasumując, jeżeli działalność w zakresie hodowli i odłowu raków spełnia wymogi ustawy o podatku rolnym czyli uznana jest za działalność rolniczą nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika