Co prawda zwrot o wydatkach ponoszonych 'na rzecz' udziałowców (akcjonariuszy), zamieszczony art. 16 (...)

Co prawda zwrot o wydatkach ponoszonych 'na rzecz' udziałowców (akcjonariuszy), zamieszczony art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy do końca 1998 r., miał szeroki zakres, ale to nie znaczy, że rozciągał się na wszelkie wydatki dokonywane na ich 'korzyść', dla ich 'dobra', w ich 'interesie', czy choćby tylko 'do ich rąk', niezależnie od charakteru danego świadczenia. Należy bowiem pamiętać, że kosztami uzyskania przychodu są według art. 15 ust. 1 ustawy koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zasadą jest zatem odliczanie od przychodów każdego wydatku, który pozostaje w przyczynowym związku z prowadzoną działalnością i którego poniesienie miało bądź mogło mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. Takie wydatki są w istocie swoistą 'ceną', którą trzeba każdorazowo zapłacić za osiągnięcie rzeczywistego albo choćby tylko potencjalnego przychodu.

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 12.03.2003 r. w sprawie ulgi na cele rehabilitacyjne, Urząd Skarbowy w Jędrzejowie informuje:

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków podlegających odliczeniu wymienione zostały w art. 26 ust. 7a ustawy. W punkcie 14 cytowanego artykułu istnieje możliwość odliczenia wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego, stanowiącego m.in. własność podatnika mającego na utrzymaniu dzieci niepełnosprawne do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym dowozem na zabiegi rehabilitacyjne w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty określonej w pkt 7 (2.280zł w 2002 r.).

Porady prawne

Jak wynika z powyższego, bez względu na ilość dzieci niepełnosprawnych będących na utrzymaniu podatnika, możliwe jest odliczenie od dochodu z tytułu ulgi na dowóz na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne jedynie kwoty do limitu określonego w ustawie czyli 2.280zł.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika