Dotyczy zasad dokonywania rozliczeń podatku VAT w przypadku zwrotu wyeksportowanego uprzednio towaru, (...)

Dotyczy zasad dokonywania rozliczeń podatku VAT w przypadku zwrotu wyeksportowanego uprzednio towaru, jego naprawy i ponownego wywozu za granicę wyjaśnia co następuje.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) tut. organ podatkowy w odpowiedzi na pisemne zapytanie Podatnika z dnia 26 marca 2004 r. (wpływ do tut. organu w dniu 31 marca 2004 r.) uzupełnione pismem w dniu 4 maja 2004 r. o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) dotyczących zasad dokonywania rozliczeń podatku VAT w przypadku zwrotu wyeksportowanego uprzednio towaru, jego naprawy i ponownego wywozu za granicę wyjaśnia co następuje.

Z treści zapytania wynika, że ma Pani wątpliwości w kwestii rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku towarów, które po wyprodukowaniu zostają sprzedane na eksport, przy czym pewna ich część z uwagi na dostrzeżone w nich wady jest zwracana przez odbiorcę sprzedawcy celem usunięcia braków, a po dokonaniu ich naprawy towary te ponownie wywożone są za granicę.

Porady prawne

Organ podatkowy wyjaśnia, że eksport towarów ma miejsce wówczas, gdy nastąpił wywóz towaru z polskiego obszaru celnego, wywóz ten był potwierdzony przez graniczny urząd celny i nastąpił w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Nie zostanie zatem uznany za eksport, potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów poza granicę państwa, jeżeli nie nastąpił w związku ze sprzedażą towarów.

W sytuacji zaś, gdy podatnik otrzymał zwrot różnicy podatku z tytułu eksportu towarów i następnie całość lub część tego towaru powróciła do podatnika, a czynność ta powoduje powrót towaru do kraju, podatnik obowiązany jest zwrócić całość lub odpowiednią część otrzymanego zwrotu podatku w ciągu 14 dni od dnia przekroczenia towaru przez państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Podatnik może natomiast zwiększyć o tę kwotę podatek naliczony, począwszy od najbliższego okresu rozliczeniowego. Zatem zdaniem organu podatkowego w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie art. 21 ust. 8 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Równocześnie tut. organ wyjaśnia, że realizacja eksportu naprawionego towaru nastąpi w momencie gdy towar ten zostanie wywieziony za granicę w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a wywóz ten zostanie potwierdzony przez graniczny urząd celny.

Dokonanie eksportu lub importu towaru musi być ewidencjonowane zgodnie z zasadą określoną w art. 27 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Faktury proforma zaś, jeżeli nie dokumentują zakupu bądź sprzedaży, nie muszą być przez podatnika ewidencjonowane w rejestrach zakupu i sprzedaży VAT. Natomiast kwestie rozliczeń finansowych pomiędzy dostawcą a odbiorcą regulują zawarte między nimi umowy wewnętrzne.

Ponadto organ podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług import powracających z zagranicy, zwolnionych od cła towarów, dokonywany przez podatnika, który wcześniej wywiózł te towary.

Tut. organ podatkowy nie może jednak udzielić informacji na temat zasad stosowania konkretnych procedur celnych, związanych z operacją wysyłki towaru do kontrahenta zagranicznego, przywozu z powrotem wadliwej partii towaru i ponownym wywozie za granicę naprawionego już towaru. W kwestii zastosowania odpowiednich procedur celnych należy zwrócić się z zapytaniem do Urzędu Celnego, będącego organem właściwym rzeczowo do rozstrzygania niejasności w tym zakresie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika