Czy świadcząc usługi kierowcy w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego można zaliczyć (...)

Czy świadcząc usługi kierowcy w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety krajowe i zagraniczne?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez pana w piśmie datowanym 6.10.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (...).

W dniu 11.10.2006 r. do tut. urzędu wpłynął pana wniosek z dnia 6.10.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług kierowania pojazdami. Uważa pan, że ma prawo prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług kierowcy zaliczać w koszty uzyskania przychodów diety tak jak każdy inny przedsiębiorca, zgodnie z przepisami ustawy i rozporządzeń dotyczących podróży służbowej pracowników, gdyż w tym przypadku zadanie służbowe właściciel wykonuje poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy. Powołując się na przepisy kodeksu pracy oraz przepisy wykonawcze do kodeksu pracy nie można wnioskować, iż przedsiębiorca wykonując zadania gospodarcze firmy poza obszarem kraju nie odbywa podróży służbowej i to tylko z powodu, że nie jest on pracownikiem albo wykonywane przez niego zadania nie należą do zakresu działalności gospodarczej. Za nieuprawniony uważa pan pogląd, że realizacja zasadniczego przedmiotu działalności (w tym wypadku usług kierowcy) nie wchodzi w zakres podróży służbowej. W związku z powyższym prosi pan o wyjaśnienie, czy powyższe stanowisko jest słuszne i czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety krajowe i zagraniczne.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie informuje, że nie zgadza się z powyższym stanowiskiem. Stanowisko to oparto o analizę przepisów art. 22 i art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w powiązaniu z przepisami ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Artykuł 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl przepisu art. 23 ust. 1 pkt 52 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera pojęcia definicji podróży służbowej. Została ona natomiast zawarta w art. 775 § 1 ustawy - Kodeks pracy. W kodeksie pracy pojęcie podróży służbowej zostało określone jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. I tak, dla definicji podróży służbowej istotne jest wykonywanie zadania poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, a nie tylko poza siedzibą pracodawcy. Ogólnie pod pojęciem miejsca pracy rozumie się bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy. Wykonanie pracy w uzgodnionym przez strony miejscu pracy pracownika nie rodzi obowiązku płacenia temu pracownikowi ani diet (ekwiwalent pieniężny na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania w czasie podróży służbowej), ani świadczeń rozłąkowych. Świadczenie pracy będzie uznane za wykonywane w ramach podróży służbowej jedynie wtedy, gdy odbywa się w miejscu, które według umowy o pracę nie jest miejscem stałego jej wykonywania.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług kierowcy nie mają w żaden sposób określonego stałego miejsca pracy - mogą ją wykonywać na obszarze kraju jak i poza nim (za granicą). Podróże zagraniczne należą do istoty prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z czym wyjazdy w ramach wykonywanej działalności nie są podróżami służbowymi. W konsekwencji powyższego przy świadczeniu tych usług nie przysługuje prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych. Kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości będą natomiast inne poniesione w podróży i prawidłowo udokumentowane przez przedsiębiorcę wydatki (np. rachunki za pobyt w hotelu, opłaty za przejazd płatną autostradą).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika