Spółka powstała w 2000 r. w wyniku likwidacji zakładu budżetowego. Zakład budżetowy w zeznaniach (...)

Spółka powstała w 2000 r. w wyniku likwidacji zakładu budżetowego. Zakład budżetowy w zeznaniach CIT-8 za 1997 i 1998 r. wykazywał przychody należne z tyt. usług wykonywanych na rzecz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Podatnik (jako następca prawny zakładu budżetowego) zwrócił się z zapytaniem czy można uznać za koszt podatkowy Spółki kwotę w/w wierzytelności nieściągalnych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków?Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.06.2006 r. (data wpływu 12.06.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko - nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. Urząd uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka powstała w 2000 r. w wyniku likwidacji zakładu budżetowego. Kapitał zakładowy Spółki pokryty został aportem w postaci mienia pozostałego po likwidacji zakładu budżetowego. Zdaniem Spółki należności przysługujące zakładowi budżetowemu z tyt. usług wykonywanych w 1997 i 1998 r. na rzecz publicznych zakładów opieki zdrowotnej z mocy prawa stały się wierzytelnością Spółki.
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy można uznać za koszt podatkowy Spółki kwotę w/w wierzytelności, które wykazane były przez zakład budżetowy w przychodach zadeklarowanych w zeznaniach CIT-8 za 1997 i 1998 r.

Porady prawne

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów ?wierzytelności odpisanych jako nieściągalne z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w ust. 2 (...)?
Powołany ustęp 2 artykułu 16 precyzuje sposób udokumentowania nieściągalności danej wierzytelności. Dowodem pozwalającym uznać daną wierzytelność za nieściągalną i obciążyć nią koszty uzyskania przychodów są:
? postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego,
? postanowienie sądu: o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku lub o umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku (gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania) bądź o ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku
? protokół sporządzony przez podatnika, stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.
Ustawodawca nie przewiduje w tym względzie żadnych odstępstw. W sytuacji gdy podatnik nie przedstawi na okoliczność uznania wierzytelności za nieściągalne jednego z w/w dowodów, nie ma prawa wierzytelnościami tymi obciążyć kosztów uzyskania przychodów.
Odnosząc się do sytuacji opisanej we wniosku uznano, że nie zachodzą okoliczności określone w w/w artykule, które dawałyby podstawę do zaliczenia wierzytelności zakładu budżetowego do kosztów uzyskania przychodów Spółki.
Zatem stanowisko podatnika nie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków?Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika