Podatnik zwrócił się m. in. z zapytaniem czy kwoty odszkodowań otrzymanych przez Spółdzielnię (...)

Podatnik zwrócił się m. in. z zapytaniem czy kwoty odszkodowań otrzymanych przez Spółdzielnię w zamian za utrudnienia związane z wykonywaniem w/w robót oraz za pogorszenie otoczenia mieszkaniowego są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków ? Podgórze działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217 poz. 1950) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w części dot. otrzymanego przez spółdzielnię odszkodowania stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ podatkowy uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze złożonego wniosku wynika, że na nieruchomościach gruntowych na których posadowione są budynki Spółdzielni realizowane są inwestycje (budowa sieci, instalacji).

Realizacja inwestycji powoduje:
- wyłączenia na pewien okres części obszaru w otoczeniu budynków spółdzielni z użytkowania
- utrudnienia komunikacyjne.

W zamian za wykonanie tych urządzeń i związane z tym utrudnienia oraz konieczność zmniejszenia powierzchni zielonej (usunięcia drzew i krzewów) w otoczeniu budynków inwestorzy wypłacają odszkodowania w wysokości ustalonej przez obie strony.

Podatnik zwrócił się m. in. z zapytaniem czy kwoty odszkodowań otrzymanych przez Spółdzielnię w zamian za utrudnienia związane z wykonywaniem w/w robót oraz za pogorszenie otoczenia mieszkaniowego są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 217 poz. 1589) do art. 17 ust. 1 dodano pkt 44. Przepis ten obowiązuje od 01.01.2007 r.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są: dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W związku z powyższym brak jest podstaw do zastosowania w odniesieniu do kwot otrzymanych z tyt. odszkodowania zwolnienia wynikającego z w/w przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika / następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączne w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika