Czy mogę odliczać od podatku wydatki poniesione w 2003 r. na budowę budynku mieszkalnego (kontynuacja (...)

Czy mogę odliczać od podatku wydatki poniesione w 2003 r. na budowę budynku mieszkalnego (kontynuacja budowy) oraz wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego - po odbiorze technicznym budynku w dniu 10.07.2003 r. ?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach, w odpowiedzi na pismo Pana z dnia 24.02.2004 r., w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie możliwości odliczania od podatku wymienionych w piśmie wydatków poniesionych w 2003 r. na budowę budynku mieszkalnego /kontynuacja budowy/ oraz wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego ? po odbiorze technicznym budynku w dniu 10.07.2003 r. informuje, co następuje:

1. Wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego zawiera załącznik Nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz.788).

Porady prawne

2. Rodzaje wydatków dotyczących budowy budynku mieszkalnego zawiera pismo nr PO / 2 / 10 ? 8010 ? 02042 / 94 Wicedyrektora Departamentu Podatków Bezpośrednich i Opłat Ministerstwa Finansów z dnia 22.02.1994 r.
Punkt I w/w pisma zawiera zakres robót dotyczących nadbudowy i rozbudowy budynku oraz przebudowy strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkaniowe. Zakres ten obejmuje pełen asortyment prac ? jak przy budowie budynku mieszkalnego.

Biorąc pod uwagę wymienione w pkt 1 i pkt 2 zakresy robót zaliczanych do remontu budynku mieszkalnego oraz budowy budynku mieszkalnego, a także w oparciu o orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, w odpowiedzi na konkretne zapytanie dotyczące poniesionego w 2003 r. wydatku wyjaśniam:

I. odnośnie wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego:
- zabudowa stała kuchni - jeżeli z treści faktury VAT wynika, że nastąpiło wykonanie zabudowy stałej kuchni polegające na wyposażeniu tego pomieszczenia w komplet mebli wykonanych na zamówienie ? to nie jest to wydatek objęty ulgą dotyczącą remontu i modernizacji budynku mieszkalnego jak również z tytułu budowy budynku mieszkalnego - wyrok NSA z dnia 26.02.1999 r., sygn. akt I SA / Gd / 250 / 97.
- inwentaryzacja odbiorcza zagospodarowania działki - wydatek objęty ulgą z tytułu budowy budynku mieszkalnego /wykonanie dokumentacji technicznej, w tym ekspertyzy, projektu technicznego, uzyskanie wymaganej zgody i decyzji/.
- plafony do oświetlenia ? w rozumieniu osłon źródeł światła /rodzaj kloszy/ - wydatek nie jest objęty ulgą z tytułu budowy budynku mieszkalnego.
- ulgą objęte są natomiast: zakup i zamontowanie na trwale w budynku mieszkalnym gniazd, puszek, opraw oświetleniowych, z wyłączeniem żyrandoli i kinkietów.

II. odnośnie wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku mieszkalnego:
- objęte ulgą są wydatki poniesione na: zakup i montaż urządzeń przyzywowych /domofony/ i alarmowych, a więc w przypadku wymienionych w piśmie wydatków na zakup gongu, wideofonu, a także wyposażenia budynku w klamki, zamki, umywalkę.
- nie objęte ulgą są wydatki na zakup szafki pod umywalkę, zakup i montaż rolet i żaluzji okiennych, chyba, że są to żaluzje antywłamaniowe.
Zakup i montaż tego rodzaju przedmiotów nie służy remontowi i modernizacji budynku mieszkalnego.
Takie cele osiąga się przez roboty budowlane określone w art. 3 pkt 7 prawa budowlanego - ustawa z dnia 07.07.1994 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 216). Zakupy tego rodzaju nie zmieniają właściwości użytkowej budynku mieszkalnego, zmieniają jedynie jego wygląd w zakresie jego unowocześnienia czy też upiększenia wyglądu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika