Dotyczy odliczenia straty za lata ubiegłe powstałej w działalności prowadzonej przez zmarłego spadkodawcę (...)

Dotyczy odliczenia straty za lata ubiegłe powstałej w działalności prowadzonej przez zmarłego spadkodawcę od dochodu osiągniętego przez podatnika będącego spadkobiercą w prowadzonej przez niego działalności będącej kontynuacją działalności po zmarłym w rozumieniu art. 97 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należności nieściągalnych należnych spadkodawcy i powstałych w jego działalności, których nieściągalność została uprawdopodobniona po jego śmierci.

Zgodnie z zapisem art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2 przejmują przewidziane w prawie podatkowym majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy . Art. 97 § 2 stanowi, że jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego , spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Prawo odliczenia od dochodu strat z lat ubiegłych (art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i zaliczenia w koszty uzyskania przychodów należności nieściągalnych jest prawem majątkowym i podlega przejęciu przez spadkobierców na podstawie art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa .

Porady prawne

Spadkobierca może więc skutecznie wykonywać uprawnienia zmarłego podatnika i obniżyć swój dochód o wysokość straty poniesionej przez spadkodawcę z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej jak również zaliczyć zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów należności nieściągalne należne spadkodawcy i powstałe w jego działalności , których nieściągalność została uprawdopodobniona po jego śmierci w warunkach określonych w art. 23 ust. 1 pkt .20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku podziela stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym piśmie .

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania przedmiotowego postanowienia.

Ponadto informuję, że w świetle art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie:

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika