Czy opisany we wniosku samochód jest ?samochodem osobowym? w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 (...)

Czy opisany we wniosku samochód jest ?samochodem osobowym? w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:
- stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27.11.2006 r. do Urzędu Skarbowego w Gorlicach wpłynął wniosek Spółki w sprawie udzielenia interpretacji, dotyczącej definicji samochodu osobowego.
Spółka jest właścicielem samochodu, który nie posiada świadectwa homologacji wymaganego dla samochodu innego niż osobowy, jego ładowność przekracza 500 kg. Natomiast w dowodzie rejestracyjnym pojazd ten jest zarejestrowany jako samochód osobowy. W związku z tym po stronie wnioskodawcy powstała wątpliwość czy do zaliczenia pojazdu do kategorii samochodów osobowych konieczne jest zaistnienie łącznie obydwu przesłanek wynikających z art. 23 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. brak homologacji jako samochód inny niż osobowy oraz dopuszczalna ładowność do 500 kg. Jest to ważne, gdyż w przypadku samochodów osobowych będących środkami trwałymi przepisy podatkowe pozwalają zaliczyć w koszty jedynie taką część odpisów amortyzacyjnych jaka odpowiada równowartości samochodu odpowiadającej 20000 euro.
Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowy pojazd nie jest samochodem osobowym w rozumieniu przepisów podatkowych, gdyż nie spełnia łącznie dwóch ustawowych warunków tj. nie ma homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe, jego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.
Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl art. 22 ust. 8 kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23. O tym czy zakupiony składnik majątku powinien być dla celów podatkowych amortyzowany decydują kryteria określone w art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tego przepisu, amortyzacji podlegają między innymi środki transportu, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umów cywilnoprawnych.
Ograniczenia dotyczące zaliczenia w koszty odpisów amortyzacyjnych wskazane zostały w art. 23 ust. 1 pkt. 4 wymienionej ustawy i dotyczą samochodów osobowych. Przepis ten stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a - 22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.
Definicję samochodu osobowego zawiera art. 23 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według tego przepisu samochodem osobowym jest samochód spełniający dwie przesłanki, a mianowicie nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

Porady prawne

Z powyższego wynika, iż dla potrzeb kwalifikacji kosztów w trybie regulacji art. 23 ust. 1 ustawy, samochód by mógł być uznany za osobowy, musi spełniać jednocześnie dwa warunki, tj. nie może posiadać homologacji wymaganej dla samochodu innego niż osobowy. Zatem pojazdy, które nie spełniają przynajmniej jednego z powyższych warunków, nie są uznawane za samochody osobowe w myśl powołanego przepisu, co oznacza, iż nie podlegają opisanym ograniczeniom dotyczącym zaliczenia w koszty odpisów amortyzacyjnych.
Na podstawie art. 1 pkt. 22 lit. b) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr. 217, poz. 1588) został uchylony obecnie obowiązujący art. 23 ust. 3a i jednocześnie w przepisie art. 5a dodano pkt. 19 - 22 zawierające definicję samochodu osobowego, ujednoliconą z obowiązującymi w tym zakresie przepisami o podatku od towarów i usług.
Nowa definicja samochodu osobowego i związane z nią konsekwencje będą się odnosiły do pojazdów nabytych po 1 stycznia 2007 r. Na podstawie art. 6 ustawy nowelizującej do samochodów nabytych przed dniem 1 stycznia 2007 r. stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na postanowienie niniejsze służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu ul. Sienkiewicza 44, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach, w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika