Czy spółka z o.o. ma, jako płatnik, obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od niewypłaconej (...)

Czy spółka z o.o. ma, jako płatnik, obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od niewypłaconej dywidendy, przeznaczonej przez wspólników na podwyższenie kapitału zakładowego oraz czy powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy wypłaconej wspólnikowi?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 5 sierpnia 2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych - uprzejmie wyjaśnia:
Z treści przedmiotowego pisma wynika, że wątpliwości Spółki budzą następujące kwestie:
a) czy Spółka ma pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od niewypłaconej w części dywidendy a przeznaczonej na podwyższenie kapitału zakładowego?
b) czy Spółka ma pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od wypłaconej dywidendy?

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie, czy udziałowcami Spółki są osoby fizyczne czy też osoby prawne.Niemniej jednak, w przypadku gdy udziałowcami Spółki są osoby prawne powyższe kwestie regulują następujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego (...). Przepis ten oznacza więc, iż każde podwyższenie kapitału zakładowego osoby prawnej z jej środków (w rozpatrywanym przypadku zysk przypadający na dwóch udziałowców) rodzi po stronie udziałowca dochód do opodatkowania.Obowiązek potrącenia podatku (15% - art. 22 ustawy) od tego dochodu, zgodnie z art. 26 ust. 2 ww. ustawy, spoczywa na osobie prawnej, u której następuje takie podwyższenie kapitału zakładowego, w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego. Spółka jako płatnik, w terminie przekazania kwoty pobranego podatku, tj. do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - art. 26 ust. 3 ustawy, jest obowiązana przesłać urzędowi skarbowemu właściwemu wg siedziby podatnika deklarację o wysokości pobranego podatku od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (na formularzu CIT-6), a podatnikowi informację o wysokości pobranego podatku (na formularzu CIT-7).

Z kolei w przypadku, gdy osoba prawna uzyskuje dywidendę, to powinna ją otrzymać w wartości netto, tj. po potrąceniu przez spółkę wypłacającą dywidendę kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od takiej dywidendy (15% - art. 22 ust. 1 ustawy). Obowiązek potrącenia podatku od tej dywidendy, zgodnie z art. 26 ust. 1 tej ustawy, spoczywa na spółce dokonującej tej wypłaty. Zryczałtowany podatek dochodowy od tej wypłaty należy pobrać w dniu dokonania wypłaty.

Zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z ust. 1a ww. art. 26 ustawy, nie pobiera się, jeżeli podatnicy wymienieni w art. 17 ust. 1 - korzystający ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie - złożą płatnikowi najpóźniej w dniu dokonania wypłaty należności oświadczenie, że przeznaczą dochody z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych na cele wymienione w tym przepisie. Spółka, jako płatnik, w przypadku braku wymienionego powyżej oświadczenia, przekazuje kwoty pobranego zryczałtowanego podatku (w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek) na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg siedziby podatnika. W terminie przekazania kwoty pobranego podatku, jak już wcześniej wskazano, Spółka jest obowiązana przesłać urzędowi skarbowemu deklarację na formularzu CIT-6, a podatnikowi informację na formularzu CIT-7.

Natomiast w przypadku, gdy udziałowcami spółki są osoby fizyczne, powyższe kwestie regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w tym zakresie informacja została udzielona pismem US-PDF II/415-41/03 z dnia 26.08.2003 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika