Jednostka pyta czy wydatki poniesione na remont lokalu zastępczego będą stanowiły koszt podatkowy (...)

Jednostka pyta czy wydatki poniesione na remont lokalu zastępczego będą stanowiły koszt podatkowy (pośrednio lub bezpośrednio)?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 21.12.2006 r., (data wpływu do tut. Urzędu 22.12.2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jednostka we wniosku przedstawia, że spółka ? wnioskodawca ? jest właścicielem lokalu mieszkalnego. Lokal ten lokator zamieszkuje bezumownie nie regulując żadnych kwot na rzecz Spółki. Spółka podjęła działania o lokal zastępczy dla lokatora. Warunkiem przyznania tego prawa ze strony Urzędu Gminy było wyremontowanie lokalu zastępczego. Lokal został wyremontowany przez Spółkę.

Porady prawne

Jednostka pyta czy wydatki poniesione na remont lokalu zastępczego będą stanowiły koszt podatkowy (pośrednio lub bezpośrednio).

Zdaniem Wnioskodawcy wydatki te stanowią koszt podatkowy bezpośrednio w dacie poniesienia.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.
Sformułowanie cytowanego przepisu sprawia, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, poniesione w celu osiągnięcia przychodów.
Jednostka we wniosku stwierdza, że eksmisja lokatora oraz z tym związany remont lokalu zastępczego, była konieczna, by móc wyremontować lokal mieszkalny i osiągnąć z jego tytułu przychody z najmu lub sprzedaży.
Lokal zastępczy nie stanowi własności Spółki a zatem nie spełnia definicji środka trwałego zawartego w art. 16 a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z powyższym wydatki poniesione na remont lokalu zastępczego stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, przy zachowaniu, że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika