Czy zatrudnianemu kierowcy samochodu ciężarowego wykonującemu zadania poza stałym miejscem pracy-... (...)

Czy zatrudnianemu kierowcy samochodu ciężarowego wykonującemu zadania poza stałym miejscem pracy-... przysługują diety na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania podróży służbowe?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.12.2006 w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku odnośnie pytania pierwszego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Pan X zatrudnia 1 pracownika-kierowcę. Miejsce pracy określone jest w umowie o pracę i jest to siedziba firmy ....Przedsiębiorstwo świadczy usługi transportowe (towarowe) w kraju i za granicą, stąd też kierowca swoje zadania służbowe wykonuje poza stałym miejscem pracy.
Podróż pracownika łącznie z załadunkiem i rozładunkiem trwa od kilku do kilkunastu dni.
Pracownik oprócz diet rozlicza także różne koszty poniesione w czasie podróży takie jak jak paliwo, autostrady, opłaty celne itd. Razem wykazane są w zestawieniu i na podstawie dowodu wewnętrznego zarachowane są do kosztów uzyskania przychodów. Od diet nie pobierany jest podatek dochodowy od osób fizycznych.

Porady prawne

Pytanie Podatnika:
Czy zatrudnianemu kierowcy samochodu ciężarowego wykonującemu zadania poza stałym miejscem pracy-... przysługują diety na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania podróży służbowej.

Stanowisko Podatnika
1) Podatnik uważa ,że kierowca wyjeżdżający poza miejsce działalności przedsiębiorstwa, siedziby jak i miejsce swojego zamieszkania powinien otrzymać dietę z tytułu zwiększonych kosztów w podróży służbowej-podstawa prawna art. 77 § 1 Kodeksu Pracy-ustawa z 26 czerwca 1974 ze zm..
2) Diety na terenie kraju i poza granicami kraju rozliczane są w wysokości nie wyższej niż należności przysługujące pracownikom zatrudnionym w państwowych i samorządowych jednostkach sfery budżetowej.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:
Zgodnie z art. 29 § 1 pkt 2 ustawy Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz 94 ze zm.) jednym z niezbędnych elementów jakie musi zawierać umowa o pracę, potwierdzająca istnienie stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, jest wskazanie miejsca wykonania pracy. Według stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę jest to siedziba firmy na terenie gminy X. W dyspozycji do przepisu art.77.5 § 1 cyt. wyż. ustawy Kodeks pracy pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Zatem przepisy zawarte w wyż. cyt. Art 77.5 § 1 Kodeksu pracy stanowią ,że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Istotą podróży służbowej jest więc wykonywanie przez pracownika określonego zadania charakteryzującego się incydentalnością i tymczasowością pobytu w miejscu jego wykonania. Toteż wobec powyższego wyjazdy odbywające się na polecenie pracodawcy poza miejscowość siedziby przedmiotowej firmy każdorazowo traktuje się jako podróż służbową a wykonującemu ją pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z przedmiotową podróżą w tym diet, których wysokość regulują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku, w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.

U. z 2002 r. Nr. 236, poz. 1990 ze zm.). Wysokość diet zagranicznych regulują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr. 236 poz. 1991). Wobec powyższego kierowcy odbywającemu podróż służbową na zlecenie swego pracodawcy przysługują należności na pokrycie kosztów podróży w tym diety.

Reasumując powyższe przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika uznaje się za prawidłowe.
Odpowiedź na pytanie drugie odnośnie kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów zawarte jest w odrębnym postanowieniu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika