Podatnik zapytuje czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. (...)

Podatnik zapytuje czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) usługi paramedyczne od dnia 1 maja 2004 r. są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Podstawową działalnością podatnika jest świadczenie usług paramedycznych, które do 30 kwietnia 2004r. opodatkowane były 22% stawką podatku od towarów i usług.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1) w/w ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 9 załącznika nr 4 wymienione z przywołanym symbolem PKWiU ex 85 zostały ?Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)?.

Porady prawne

Dział 85 ?Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej? Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług obejmuje:

  1. usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego,
  2. usługi weterynaryjne,
  3. usługi opieki społecznej.

Pod symbolem 85 wymienione zostały zarówno usługi świadczone przez szpitale i przychodnie, jak i konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy ogólnych, rodzinnych i pediatrów, usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane oraz usługi świadczone przez fizykoterapeutów oraz inne osoby zajmujące się usługami paramedycznymi.

Zatem, od 1 maja 2004r. usługi paramedyczne zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 85.14.13 ?Usługi świadczone przez fizykoterapeutów i inne osoby zajmujące się usługami paramedycznymi (łącznie z usługami homeopatycznymi i podobnymi)? jako uwzględnione w dziale 85 - ?Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego? korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle powyższego, o ile Pytający świadczy usługi paramedyczne sklasyfikowane do symbolu PKWiU 85.14.13, to w świetle obowiązujących przepisów korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z zał. nr 4 w/w ustawy.

Stosownie do Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. Nr 12, poz. 87), obowiązkiem usługodawcy jest zaklasyfikowanie wykonywanych przez siebie usług według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. Wynika to z faktu, że to właśnie usługodawca posiada wszelkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. W przypadku jednak trudności w ustaleniu właściwego grupowania, usługodawca może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika